RECENZE: Zvláštní, ale pravdivé

02.11.2017

Zvláštní, ale pravdivé: John Searles

Veronika Černucká

Melissa přišla před pěti lety o svou velkou lásku. Milovaný Ronnie nepřežil automobilovou nehodu a Melissa od té doby přežívala, jak jen to šlo. Nyní zazvonila u dveří Ronnieho matky a šokované ženě oznámila, že čeká s jejím mrtvým synem dítě.

Američan John Searles vstoupil do světa literatury v roce 2001 románem "Chlapec stále nezvěstný". Z knihy se záhy stal bestseller a Searles mohl opustit žurnalistickou kariéru. Jeho další romány sklízely jeden úspěch za druhým a nadšení z nich byli nejen čtenáři, ale také literární kritici. V současné době se Searles živí psaním detektivek a esejů a působí také jako literární kritik pro různé televizní stanice. Nakladatelství Mystery Press na počátku letošního roku vydalo thriller "Nebudete se bát ničeho zlého", autorovu dosud nejúspěšnější knihu.

Zatímco byl román "Nebudete se bát ničeho zlého" plnokrevnou detektivkou se všemi atributy, jaké bychom čekali, zařadit do žánru "Zvláštní, ale pravdivé" není vůbec jednoduché. A jednoduché není ani určit, jakým způsobem příběh chápat. Závisí na míře vašeho cynismu, zda tento tragikomický příběh budete považovat spíše za tragédii, anebo komedii. Osobně se přikláním k hořké komedii plné černého humoru. Searles se vykašlal na konvence i korektnost a naservíroval vám parádní čtení, které s vámi otřese do morku kostí.

Knihu můžete považovat za temné rodinné drama, pochmurnou love story, anebo za kriminální román, kde je už od začátku jasné, kdo a co provedl. V první kapitole se setkáváme s podivnou Melissou, která navštíví rodinu svého mrtvého milence, aby se podělila o svůj zážitek se ženou, která jí coby médium předala vzkaz od Ronnieho. Scéna má téměř hororový nádech a na klidu vám nepřidají ani Ronnieho matka a bratr. Z bývalé knihovnice Chantrel se stala zapšklá ženská a homosexuál Philip si možná hraje na drsňáka, ale ve skutečnosti se užírá profesionálními neúspěchy a snaží se popasovat s tím, že jeho rodiče vždy dávali přednost mladšímu bratrovi.

Autor miluje mystiku a už v románu "Nebudete se bát ničeho zlého" prokázal, že mu vysloveně sedí pochmurná atmosféra a tajemné záhady, u nichž se postupně odhaluje, že jde o zločin spáchaný člověkem a nikoliv věcmi mezi nebem a zemí. To nechybí ani v novince "Zvláštní, ale pravdivé" a možná je škoda, že nás nenapínal déle. Příběh je hodně psychologický, drsně upřímný a až nechutně intimní. Autor je jedinečný pozorovatel se smyslem pro detail, který dokáže psát tak podmanivě, že vás budou bavit i nechutné věci.

Text má v sobě jistou naléhavost a vy jej zhltnete už jen proto, že pořád nebudete vědět, co vlastně máte čekat a co bude dál. Příběh i jeho zpracování jsou opravdu "zvláštní", ale neumím si představit, že by kdokoliv knihu odložil. Stejně jako u psychologického nebo společenského románu budete zvědaví, jak se budou vyvíjet vztahy mezi aktéry a jak to celé dopadne. Záhada kolem těhotenství a dítěte zůstane záhadou až do konce, protože neodhadnete, co Melissa udělá, až zjistí, kdo je otcem.

Retrospektivní pasáže zachycující minulost by vám správně měly ozřejmit řadu věcí, ale tady vám udělají v hlavě ještě větší zmatek. Všechny postavy pořád něco skrývají a jen nerady se vám s čímkoliv svěří. "Zvláštní, ale pravdivé" je originální a netuctové vyprávění, které ukazuje, že knihy se dají psát i jinak. Zběsilé tempo připomíná žánr noir, ale zároveň tu najdete jistou milou poetiku. Postavy ve vás vyvolají rozporuplné pocity a sentimentální vztah si vybudujete k těm, ke kterým byste neměli. Tahle knížka je totiž nejen "zvláštní" a okouzlujícím způsobem zvrácená, ale především zatraceně dobrá. 

Knihu koupíte ZDE.