RECENZE: Zemřeš v další kapitole

08.06.2019

Zemřeš v další kapitole: J. D. Robb

Veronika Černucká

První obětí je mladá atraktivní herečka. Ta zemřela v kině během sledování hororového snímku. Brzy se zjistí, že vrah se inspiroval thrillery bestsellerové autorky, kterou z duše nenávidí. Své vraždy kopíruje ze stránek knih a Eva Dallasová se svým týmem mají plné ruce práce.

Američanka Nora Roberts (1950) vstoupila do světa literatury jako autorka romantických příběhů pro ženy. Ty byly často šmrncnuté detektivními zápletkami, a tak nepřekvapí, že se rozhodla napsat plnokrevnou detektivku. Vytvořila Evu Dallasovou, drsňačku z oddělení vražd, a aby se odlišila, její příběhy zasadila do budoucnosti. Eva Dallasová se objevuje v sérii románů, které Nora Roberts vydává pod pseudonymem J. D. Robb. Žánrově jde o sci-fi detektivky, které jsou výsledným koktejlem namíchaným z napětí, romantiky a erotiky.

Příběhy o Evě Dallasové vydává nakladatelství Alpress a v případě novinky "Zemřeš v další kapitole" se ocitáme v New Yorku v roce 2061. Na své si přijdou milovníci klasických detektivek - hádanek, thrillerů i krimi románů založených na vyšetřovacích postupech. To, co by mohlo jinde nudit, vymyslela autorka tak, že ji zhltnete na jeden zátah. Konkrétně mám na mysli popisy policejní práce, které na vás dnes vyskočí z téměř každé knihy nebo televizního kanálu a které můžou být (a to si poctivě přiznejme) poněkud únavné.

J. D. Robb se rozhodla vmíchat do svých detektivek prvky sci-fi, což se ukázalo jako skvělý tah. Policisté z druhé poloviny 21. století mají řadu vychytávek a Eva disponuje nejlepšími zbraněmi a auty v celé Sluneční soustavě, za což vděčí svému manželovi. Její Roarke je nejbohatší muž na světě a pro svou milovanou manželku mu není líto žádného výdaje. Navíc se ochotně stává jejím parťákem a neocenitelným pomocníkem. A protože Evu milují především ženské čtenářky, Roarke se předvede nejen jako citlivý milenec, ale také jako obrovský romantik.

Knihu ocení i čtenářky - maminky, protože Eva je obklopená dětmi a sama si začíná uvědomovat, že by měla začít přemýšlet o vlastním potomstvu. Ačkoliv se po celou dobu tváří jako tvrďačka, my moc dobře víme, že je v jádru citlivá a že se jí už dávno díky manželovi podařilo překonat traumata z dětství. Co se týče hlavní zápletky, tak ta je hodně psychologická a důležitější než KDO, je otázka PROČ.

Zdálo by se, že podle thrillerů může vraždit jen šílenec, ale náš vrah sleduje vlastní plány a má pocit, že postupuje naprosto logicky. Se zatajeným dechem budete sledovat, jak vypadá hon na nepolapitelného vraha, který si libuje v kostýmech a převlecích, a kromě toho si vychutnáte triky a fígle Evy Dallasové. Tempo příběhu je rychlé, až téměř zběsilé, napětí střídá romantiku a není tu nouze ani o humorné či erotické scény.

Její Eva je svéráz, a i když byste k ní měli pár výhrad jako k člověku, protože někdo tak arogantní se hned tak nevidí, jako literární postava funguje dokonale. Série je nadčasová, funguje jako skvělý zaháněč špatné nálady a "Zemřeš v další kapitole" je bezpochyby jedna z jejích nejlepších knih. Důvod je prostý. Předešlé díly potěšily všechny milovníky napětí a zamotaných zápletek, ale tato detektivka potěší i všechny knihomoly. Nahlédnete do spisovatelské kuchyně a vychutnáte si autorčinu schopnost sebeironie.