RECENZE: Vadí, nevadí

21.10.2018

Vadí, nevadí: James Patterson

Veronika Černucká

Novinářka Claire je na stopě něčeho velkého. Když přijde o život při loupežném přepadení, její přítel Trevor nevěří, že za tím nebylo víc. Sám se pouští do pátrání a brzy odhalí tajemství, které sahá do nejvyšších pater politiky. Po krku mu půjdou nejen zločinci, ale i policajti a tajní agenti.

Američan James Patterson (1947) se stal nekorunovaným králem thrilleru a jeho tvorba čítá desítky publikací. On sám říká, že má tolik nápadů, až je nestíhá všechny sepisovat. Ročně napíše minimálně tři knihy a díky svému tempu a počtu prodaných výtisků na celém světě se jeho jméno objevuje i v Guinessově knize rekordů. Patterson je ve světě thrillerů pojmem, a pokud máte rádi napětí a strhující zápletky, s jeho jménem jste se už určitě setkali. Asi nejslavnější Pattersonovou postavou je detektiv Alex Cross, jehož dobrodružství byla i zfilmována.

Patterson si potrpí na série a na svérázné tituly. Jako autor má svébytný rukopis a jeho texty jsou snadno rozpoznatelné. Patterson jde přímo k věci, nezdržuje se žádnými salónními řečičkami a jeho postavy jsou všechno možné, jen ne rozvláčné a upovídané. Pro některé knihy si vybírá spoluautory a to je i případ této novinky z nakladatelství Alpress. Na thrilleru "Vadí, nevadí" se podílel Howard Roughan, který už dříve pomáhal při psaní románu "Druhé líbánky".

Nechci se rouhat, ale zřejmě nebudu jediná, kdo si pomyslí, že "Vadí, nevadí" přináší čerstvý vítr a že se oběma autorům povedl majstrštyk. Důvodem může být to, že si autoři vybrali poněkud jiný žánr, než na jaký jsme zvyklí. "Vadí, nevadí" je nefalšovaná americká drsná škola se vším, co k ní patří. Hlavní hrdina Trevor je čestný chlápek, který se ocitne v nesnázích. Proti své vůli je zatažený do intrik dalekosáhlého významu a zřejmě nemusím říkat, že snad neexistuje člověk, který by ho nechtěl zlikvidovat.

"Vadí, nevadí" je plná akce, honiček a tajemství tak temných, že je drží pod pokličkou i americký prezident a tajné služby. Autoři vymysleli perfektní zápletky a dokázali je žašmodrchat tak, že nevyjdete z údivu. Mnohé pasáže připomínají hororové vyprávění ve stylu noir a celý příběh utáhne Trevor používající ich-formu. Čtenářům i čtenářkám nebude dělat problém se s ním ztotožnit a všichni se nechají rádi šokovat vším, co se mu podaří odhalit.

Patterson a Roughan umějí geniálně využít všechno, co v detektivkách skvěle funguje. Nebojí se násilí, ale zároveň se nevyhýbají ani dojemným scénám, které vám vženou slzy do očí. Trevor není žádný namachrovaný týpek, ale ryze americký "obyčejný" hrdina, který se přimotal k něčemu, co může ovlivnit světové dějiny. "Vadí, nevadí" je založené na konspiračních teoriích a kniha má skvělý filmový potenciál.

Vyprávění je přímé, místy možná drsné a díky Trevorovi velmi upřímné. Autorská dvojice nešetří své postavy, ani své čtenáře a díky tomu vytvořila něco, co nechává konkurenci daleko za sebou. Pokud máte rádi napětí a komplikované zápletky, rozhodně si knihu přečtěte. A pokud se vám stýská po houževnatých chlápcích z americké drsné školy, knihu si zamilujete a budete se k ní často vracet.    

© 2017. Veronika Černucká. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky