RECENZE: Tváře noci

06.04.2018

Tváře noci: Corrie Jackson

Veronika Černucká

K první vraždě modelky dojde v předvečer londýnského Týdne módy. V luxusním hotelu je nalezeno znetvořené tělo mladičké krásky a elitní novinářka Sophie Kentová se pouští do pátrání po jejím vrahovi. Další vraždy na sebe nenechají dlouho čekat a Sophie odhaluje tajemství, které mělo navždy zůstat skryté.

Angličanka Corrie Jackson se dlouhá léta pohybovala v novinářské branži, kde psala pro významné deníky a magazíny. To, že hlavní hrdince svého debutového románu přisoudila vlastní povolání, byl geniální tah. Čtenáři nahlédnou pod pokličku kontroverzního povolání, zjistí, jak to v něm chodí, a kromě toho získají pocit, že je Sophie jejich nejlepší kamarádka. "Tváře noci" se zcela po právu staly bestsellerem, ze kterého jsou nadšení čtenáři i literární kritici. Jackson pracuje na dalších dílech série, a tak se máme na co těšit.

"Tváře noci" vydalo nakladatelství Mystery Press a bez přehánění říkám, že je to jedna z nejlepších detektivek všech dob. Autorce se podařilo spojit napínavý thriller amerického typu s anglickou klasickou detektivkou a na své si přijdou i milovníci krimi románů založených na policejním vyšetřování. Kniha nezapře ženskou ruku a zároveň v ní nechybí řada drsných scén a nechutných detailů pro otrlé. Sophie svůj příběh vypráví v první osobě, její vyprávění je velmi kontaktní, a tak máte pocit, že si povídáte s někým, koho důvěrně znáte.

Londýn je vděčným dějištěm detektivek a svět modelingu je atraktivní o to víc, že je pro většinu z nás nedostupný. Recenzenti knihu přirovnávají k "Volání kukačky", což má být lichotka, ale ve skutečnosti je to vůči "Tvářím noci" nefér. Tahle novinka má propracovanější zápletku, svižnější tempo a je mnohem čtivější. Sophie je rázná a cílevědomá ženská, proto jde rovnou k věci a neobtěžuje vás nepodstatnými informacemi. Její soukromý život stojí za starou belu a dlouho na sebe nenechají čekat ani potíže v práci.

Severští hrdinové by se rochnili ve svých splínech, ale Sophie vždycky najde sílu, aby šla dál. Proto jí milerádi odpustíte to, že je de facto novinářskou hyenou a že se jen nerada svěřuje policii. Její problémy s opačným pohlavím jsou poměrně originální a autorka si nechala dostatečný manévrovací prostor pro další díly, na které se budete těšit ještě před dočtením "Tváří noci". Detektivní zápletky jsou promyšlené, inteligentní a děsivě reálné. Řada scén by obstála v hororu a vůbec nepochybuji, že "Tváře noci" budou co nevidět zfilmované.

Říká se, že když autor vytvoří skvělou hlavní postavu, které zobete z ruky, málokdy si dá práci s vytvářením zapeklitých a neřešitelných zápletek. "Tváře noci" mají úžasnou hlavní hrdinku a zároveň záhadu, která vám vyrazí dech. Autorka je vůči vám poctivá, a tak vám naservírovala všechny stopy potřebné k řešení, ale věřte mi, že k nějakým dedukcím se ani nedostanete, protože vás bude zajímat, jak se to vyvrbí mezi jednotlivými postavami.

Sophie je v jistém ohledu horší než chlapi, některé věci vám budou odporné, ale přiznejme si, že jako literární postava funguje dokonale. Pokud máte rádi plnokrevné detektivky se vším, co k nim patří, potom si "Tváře noci" rozhodně nenechte ujít. Možná budu rýpavá, ale říct to musím. Vykašlete se na nějaké srovnávání, protože "Tváře noci" jsou výjimečný debut napsaný tak skvěle, že Corrie Jackson nechala svou konkurenci daleko za sebou.

Knihu koupíte ZDE.