RECENZE: To mi zaplatíš

30.06.2018

To mi zaplatíš: Lisa Jackson

Veronika Černucká

To, co začalo jako kanadský žertík, se změnilo v tragédii. Z letního tábora zmizely dvě dívky a všichni zainteresovaní se rozhodli mlčet o tom, co se stalo. O dvacet let později jsou objeveny lidské ostatky a policie rozjíždí pátrání po vrahovi. Jenomže někdo se zatraceně snaží, aby pravda nevyšla najevo, a kvůli tomu neváhá vraždit.

Američanka Lisa Jackson (1952) pracovala původně jako bankéřka a psát začala na radu své sestry Nancy Bushové, taktéž spisovatelky. Debutovala v roce 1983 a poměrně dlouho se specializovala na romantické příběhy pro ženy. Některé napsala spolu se sestrou, jiné sama a celkem vytvořila přes sedmdesát románů v žánru červené knihovny. Od romantiky přešla k tajemnějším příběhům, přerušila spolupráci se sestrou a pustila se do detektivních příběhů šmrncnutých detektivkou.

Její aktuální thrillery jsou plné ohavných zločinů, vyšinutých psychopatů a sériových vrahů. Její čtenáři (nebo spíše čtenářky) ji za to milují a Jackson sbírá jedno ocenění za druhým. Její thrillery se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčku prodejnosti a českým čtenářům je zprostředkovává nakladatelství Domino. Jackson si potrpí na série a v žádné knize nezapře, že začínala jako autorka romantických příběhů. Ačkoliv její romány nejsou nijak sentimentální, ráda svým postavám (alespoň některým) dopřeje happy end a nebojí se své drastické příběhy obohatit romantickými zápletkami.

"To mi zaplatíš" je samostatný román s hlavním hrdinou, který je policistou a zároveň i jedním z podezřelých. Thriller je prototypem Lisy Jackson a čtenáři tu v hojné míře najdou všechno, co autorku proslavilo a odlišilo od jejích kolegů. Příběh je geniálně vystavěná klasická detektivka i temný horor. Svým pojetím evokuje slavný thriller "Deset malých černoušků" a také řadu hororů, v nichž je skupinka lidí, kteří postupně umírají a čtenář (či divák) až do poslední chvíle netuší, která bije.

Hlavní hrdina, policista Lucas Dalton, se po dvaceti letech vrací do letního tábora, který vedl jeho otec s nevlastní matkou. Tábor patřil církvi, panovala v něm upjatá morálka a sebemenší porušení kázně se přísně trestalo. Každá z praktikantek měla svá tajemství a kostlivce ve skříni skrývá i sám Lucas. V táboře kdysi došlo k několika tragédiím a všichni se z rozličných důvodů rozhodli pomlčet o tom, co tehdy dělali. Čtenář má před sebou skupinu nyní už dospělých žen a může tipovat, jaké mezi nimi byly vztahy a co která komu provedla.

Autorka se nespokojila s jednou zápletkou a všechno mistrně zašmodrchala tak, že nemáte šanci cokoliv vyřešit. Stále se objevují nové a nové záhady a k řešení vám nijak nepomohou retrospektivní pasáže, které se pravidelně střídají s těmi chronologickými. Jackson příběh vypráví z pohledu různých postav a vyprávění přizpůsobila i jejich jazyk. Tím pádem máte pocit, že je každá kapitola jiná než předcházející. Příběh ve stylu noir je zakončený fenomenálním závěrem.

"To mi zaplatíš" je důmyslný a do detailů promyšlený napínavý thriller, který raději nečtěte o samotě. Věřte mi, že pořádně potrápíte své šedé buňky mozkové a že vám po celou dobu bude běhat mráz po zádech. Nahlédnete do několika lidských osudů, vytvoříte si vztah k rozličným postavám a budete si přát, aby to byli ony, kdo se dožijí zdárného konce. "To mi zaplatíš" má v sobě hloubku psychologických románů, některé linie vyprávění uspokojí vaši touhu po romantice, ale především je to parádně krvavé čtení pro všechny milovníky thrillerů.