RECENZE: Templáři, zednáři a další tajné společnosti v Čechách a ve světě

08.03.2017

Templáři, zednáři a další tajné společnosti v Čechách a ve světě: Jan A. Novák

Veronika Černucká

Věděli jste, že zednáři odvozují svůj původ od biblického Šalamouna? Napadlo by vás někdy, že největšími nepřáteli tajných spolků byli panovníci, kteří si od nich půjčili peníze a neměli na vrácení? Kolik pravdy a smyšlenek obsahuje bestseller Šifra mistra Leonarda od Dana Browna?

Český publicista a spisovatel Jan A. Novák (1951) je ve světě populárně naučných knih věnovaných záhadám již dávno pojmem. Tento inženýr, který vystudoval Vysokou školu zemědělskou a dlouhá léta se živil jako novinář, se specializuje na vyvrácení mýtů, které se dodnes tradují i mezi profesionály. Na svém kontě má více než patnáct knih a jeho aktuální novinku "Templáři, zednáři a další tajné společnosti v Čechách a ve světě" vydalo nakladatelství Alpress v edici "Knihy záhad".

Autor působí dlouhá léta jako spisovatel na volné noze a v nakladatelství Alpress mu vyšlo osm knih věnovaných záhadným místům nebo osobnostem naší vlasti. Jako novinář si vybrousil velmi čtivý styl, který nezřídka prokládá vtipnými průpovídkami a narážkami na aktuální dění. Novák se nebojí rýpnout do vědců, s chutí je provokuje a vyloženě se baví tím, když může glosovat své texty, které jsou napsané v přísně vědeckém duchu. Nejenže se dozvíte řadu novinek, ale navíc se skvěle pobavíte. Novák vás strhne, což je věc, kterou mnohdy nezvládnou ani autoři beletrie.

Téma templářů a zednářů je čtenářsky velmi vděčné a autor hned v úvodu vysvětluje, proč tomu tak je. Obecně se zamýšlí nad "tajností" tajných společností a jeho teorie ad absurdum mají potenciál vyvolat záchvat smíchu. Fakta nám autor předkládá poctivě, ale to mu nebrání v tom, aby vás zahrnul vtipnými komentáři, které mají (když se nad nimi pořádně zamyslíte) ledacos do sebe. Vyprávění týkající se vzniku a vývoje tajných společností je chronologické a Novák jej začíná v době starověké Mezopotámie. V rámci objektivity shromažďuje fakta pro a proti svým tezím a vy okamžitě poznáte, kdy se odchýlí od faktů a dá prostor fantazii.

S některými tvrzeními budete nejspíš polemizovat, ale je skvělé, že máte tuto možnost. Autor není žádný dogmatik a rozhodně se vás nesnaží přesvědčit o své pravdě. On si něco myslí, ale moc dobře ví, že to jiní odborníci můžou vidět jinak. Knihu napsal s obrovskou nadsázkou a nijak se nebojí udělat si legraci sám ze sebe. Novák je ve svém oboru profík a všechno, co se týká historie, umí skvěle vysvětlit a podat tak, že to každý pochopí. Z knihy se dozvíte řadu novinek, protože je zaměřená na věci, o kterých se veřejně nemluví a které se nevyučují ve školách. Některá autorova tvrzení jsou velmi odvážná, ale nikdo vás nenutí, abyste jim věřili. Téma tajných společností je velmi kontroverzní, proto v některých případech nelze říci, kde je pravda.

Novák vtipně polemizuje se zažitými názory a do parády si vzal řadu literárních a filmových děl, které se zabývají templáři nebo zednáři. Několik kapitol je věnovaných i situaci v Čechách a řekla bych, že dost informací vás bude šokovat. "Templáři, zednáři a další tajné společnosti v Čechách a ve světě" jsou fundovaná a zároveň zábavná kniha pro všechny, kteří se nějakým způsobem zajímají o záhady z naší i světové historie.

Knihu koupíte zde: https://www.alpress.cz/templari-zednari-a-dalsi-tajne-spolecnosti-v-cechach-a-ve-svete/