RECENZE: Nejhorší noční můra

13.10.2017

Nejhorší noční můra: Brenda Novak

Veronika Černucká

Evelyn Talbotová si v šestnácti letech prošla doslova peklem. Její přítel Jasper před jejíma očima zavraždil tři dívky a po dlouhém mučení se rozhodl zbavit i jí. Evelyn jako zázrakem přežila, a aby se s minulostí vyrovnala, vystudovala psychiatrii. Jako odbornice na chování psychopatů odjíždí na Aljašku, kde má v úmyslu zkoumat chování zabijáků. Poklidný pobyt se však záhy změní v boj o přežití.

Americká autorka Brenda Novak (1964) se stala spisovatelkou téměř omylem. Po studiích začala pracovat jako bankovní úřednice, ale zlom nastal poté, co si pořídila několik dětí. Aby se jim mohla náležitě věnovat, hledala profesi, která by jí umožňovala práci z domova. Pět let trvalo, než napsala svou první knihu, ale potom už bylo jasné, že ji čeká zářná budoucnost. V dnešní době má na svém kontě pět desítek knih, které se pravidelně umisťují v žebříčcích bestsellerů. Kromě detektivek píše i romány pro ženy a "Nejhorší noční můra" z nakladatelství Omega je prvním dílem ze zamýšlené série o psychiatričce Evelyn Talbotové.

Abych vás nenapínala, řeknu rovnou, že tahle knížka je pěkně napínavé čtení. Nenechte se zmýlit poklidným rozjezdem, protože příběh nabere zběsilé tempo a vy nebudete stačit s dechem. V prvních kapitolách se dozvíme, co se kdysi Evelyn stalo, a pravidelní čtenáři detektivek už můžou začít tipovat, co z minulosti hlavní hrdinky může ovlivnit její život po dvaceti letech. Protože jde o sérii, je logické, že se autorka rozhodla důkladně nás se svou Evelyn seznámit. Nevím, zda vám mladá ambiciózní psychiatrička s pochroumanou duší bude ihned sympatická, ale rozhodně si získá váš obdiv za to, jak se porvala s osudem.

První část příběhu je hlavně o Evelyn a jejím příjezdu na Aljašku. Místní jsou vůči ní ostražití a téměř nikdo se netají názorem, že by udělala nejlíp, kdyby se vrátila a vzala si s sebou všechny psychopaty, které se v rámci své práce rozhodla prozkoumat. Evelyn musí vyřešit hned několik problémů, a pokud budete číst důkladně, máte šanci objevit stopy důležité pro vyřešení hned několika záhad. Kolem Evelyn se stahují mračna, přibývá záhadných věcí a to, co bylo původně spíše psychologickým románem, se stává plnokrevným thrillerem říznutým hororem.

Evelyn ani čtenář netuší, odkud se blíží nebezpečí, a snad se nic nestane, když prozradím, že zlo pochází z několika ohnisek, protože autorku neuspokojila pouze jedna zápletka s jedním vrahem. Když už máme jasno v tom, jaká je Evelyn a jaký život ji čeká na Aljašce, příběh se parádně rozjede a vy budete žasnout, co všechno se dá vymyslet. Novak je vždy o několik kroků před vámi, s chutí vám předhazuje falešné stopy a prstem ukazuje každou chvíli na někoho jiného jen proto, aby vám zamotala hlavu. Tím pádem budete v každé kapitole podezírat někoho jiného a vždy si budete myslet, že teď jste na to už konečně kápli.

Někdo by možná řekl, že závěr příběhu je až překombinovaný, ale já říkám: Jen houšť a větší kapky! Komplikované zápletky a řada šokujících překvapení do thrilleru patří, a čím více různých linií, tím lépe. Kromě toho, že si zahrajete na amatérské detektivy, tak se také dozvíte ledacos zajímavého z oblasti psychiatrie. Protože jsme v beletrii, všechno je tu srozumitelně vysvětlené a nadmíru čtivé. Příběh sledujeme očima Evelyn a od věci není ani to, že se tu řeší její milostný život. "Nejhorší noční můra" je strhující příběh, který ocení muži i ženy, a já ho doporučuji všem, kteří rádi dedukují a zároveň se rádi bojí.

Knihu koupíte v nakladatelství Omega anebo ZDE