RECENZE: Kdo jinému jámu kopá

26.04.2017

Kdo jinému jámu kopá: Marie Rejfová

Veronika Černucká

Podlehli jste i vy kouzlu zvídavé a poněkud neotesané slečny Marplové z pera Královny detektivek Agathy Christie? Máte zároveň slabost i pro české krimi romány z maloměst, kde si lidé vzájemně vidí až do talíře? V tom případě si nenechte ujít tuhle novinku z nakladatelství Mystery Press.

Marie Rejfová (1976) pochází z Prahy, ale po studiích na plzeňské Fakultě humanitních studií zakotvila se svou rodinou ve Varnsdorfu, kde pracuje jako učitelka v mateřské školce. Do světa literatury vstoupila před dvěma roky fantasy románem pro mládež "Čarověník" a o rok později následovalo volné pokračování "Sestra smrt". Aktuální novinka z nakladatelství Mystery Press "Kdo jinému jámu kopá" je jejím prvním detektivním počinem.

Rejfová nijak nezastírá, že se inspirovala anglickými venkovskými detektivkami, ve kterých ve dvacátých a třicátých letech minulého století excelovala podšitá stará panna slečna Marplová. Hlavní hrdinka románu "Kdo jinému jámu kopá" je sice atraktivní černovlasá čtyřicátnice, ale díky své zvědavosti nezůstává za legendární slečnou Marplovou pozadu. Dokonce si troufnu tvrdit, že ji v mnoha ohledech překonává.

Josefína Divíšková je bohémská malířka, která se po rozvodu přestěhovala do maloměsta, kde dosud žila její sestra s rodinou. Protože se už nemohla spoléhat na bohatého manžela, přijala práci učitelky na místní základní umělecké škole. Zdálky sleduje studia svého dospělého syna, a protože se nezřízeně nudí, s gustem strká nos do cizích záležitostí. Z knihy se dozvíme, že se už jednou předvedla v povídce "Kdo má pod čepicí", ale prakticky vzato je román "Kdo jinému jámu kopá" jejím prvním vytištěným případem.

Rejfová si stejně jako její hlavní hrdinka nedělá o nikom a o ničem přehnané iluze. Co se týče přístupu ke svým bližním, Josefína si rozhodně nebere servítky, a kde může, tam si poťouchle rýpne. S osobitým šarmem glosuje dění na malém městě a její milostné eskapády by vydaly na samostatný román pro ženy. Ačkoliv je kniha plnokrevnou detektivkou se všemi náležitostmi, které od žánru očekáváte, některé momenty mají blízko fejetonům. Konkrétně jde o historky týkající se Josefíniny babičky anebo trampot s pubertální mládeží.

Josefína si dokáže udělat legraci i sama ze sebe a vy se s ní díky její ztřeštěnosti nebudete ani na chviličku nudit. V příběhu zastává roli Velkého detektiva a jejím Watsonem se nedobrovolně stává komisař Tvrdík. Vztah mezi těmi dvěma je jako na houpačce a vy se připravte na řadu překvapení. "Kdo jinému jámu kopá" je napsána podle klasických detektivek - křížovek a prim zde mají vtipné a jiskrné dialogy. Josefína se pokouší vyřešit záhadnou vraždu kolegyně učitelky a nestačí se divit, kolik podezřelých má k dispozici.

V knize nechybí ani akční scény a najdete tady i pasáže jako vystřižené z hororu. Rejfová je skvělá vypravěčka s pochopením pro všechno lidské. O špatnostech či slabostech píše s laskavým humorem a ani na okamžik by ji nenapadlo, aby moralizovala anebo udílela rady. Z každého řádku je znát, že jejím cílem bylo především pobavit, což se jí stoprocentně podařilo. "Kdo jinému jámu kopá" je chytré a vtipné čtení, které nadchne všechny milovníky napětí. A jako bonus si můžete užít jiskřivý a netuctový styl, který působí jako balzám na duši.

Knihu zakoupíte zde.