RECENZE: Dobří sousedé

04.03.2017

Dobří sousedé: A. J. Bannerová

Veronika Černucká

Začalo to naprosto nevinně. Sarah se s manželem přestěhovala do malebného domku v ospalém městečku, kde se záhy spřátelila se svými sousedy. Ale znáte to. Máloco je takové, jak to vypadá. Sarah si uvědomí, že je v jejím životě někdo, kdo se jí snaží ublížit. Ale kdo? Copak by jí chtěli ublížit ti sympaťáci odvedle, nebo dokonce manžel?

A. J. Bannerová se narodila v Indii, ale vyrostla v Severní Americe. Už od mládí hltala napínavé romány od Agathy Christie a Daphne du Maurier a toužila po tom psát jako ony. "Dobří sousedé" z nakladatelství Kniha Zlín jsou její prvotinou a nutno podotknout, že nadmíru zdařilou. Bannerová se svým vzorům přiblížila tak moc, že ji klidně můžeme považovat za jejich konkurentku. "Dobří sousedé" jsou napínavá a čtivá detektivka, kterou ocení zejména ženské čtenářky.

Láska a intimní vztahy jsou tu poměrně důležité, ale rozhodně neočekávejte sentimentální červenou knihovnu. Celý příběh působí reálně a vy se raději připravte na to, že ne všechno musí skončit šťastně. Knihu lze charakterizovat i jako psychologický či společenský román, protože se tu řeší řada věcí, které nemají nic společného s detektivní linií. Bannerová je poměrně stručná vypravěčka, která si nepotrpí na dlouhé popisy ani charakteristiky. Díky tomu, že jde přímo k jádru, si udrží váš zájem a vy jí budete doslova zobat z ruky.

Sarah svůj příběh vypráví v první osobě, což je na jednu stranu čtenářsky vděčné, ale zároveň velmi nepoctivé, co se týče hledání vodítek k vyřešení. Sarah vám bude připadat upřímná, ale raději buďte obezřetní. Nevěřte jí všechno, co říká, protože se může mýlit nebo záměrně lhát. Jako postavu si ji brzy oblíbíte a budete jí držet palce, aby vyřešila všechny problémy, které se na ni nahrnou téměř v jednom okamžiku. Příběh se rozeběhne ve chvíli, kdy v noci dojde k požáru, při kterém zemřou dva sousedé Sarah. Její dům lehne popelem a netrvá dlouho, než si Sarah uvědomí, že nešlo o nehodu.

Příběh se odehrává během krátkého časového úseku v úzkém kroužku lidí, kteří se vzájemně znají. Tísnivá atmosféra se změní v téměř dusivě klaustrofobickou a vy máte pocit, že jste se ocitli na stránkách detektivky od Agathy Christie. Bannerová využila postupy klasických detektivek, ale okořenila je prvky thrilleru a hororu. Záhada střídá záhadu a v příběhu nenarazíte na nikoho, kdo by neskrýval nějaké tajemství. Pokud si rádi hrajete na amatérské detektivy, pak vás nejspíš nepotěším. Kniha je plná falešných stop a vy budete každou chvíli podezírat někoho jiného.

Sarah je autorkou dětských knížek, proto je její vyprávění podmanivé a jistým způsobem naléhavé. Po několika stránkách propadnete jeho kouzlu a rádi se necháte klamat dvojsmyslnými výroky a nepřesnostmi. Přesto všechno jsou "Dobří sousedé" typickou detektivkou se vším, co v ní má být. Vodítka k vyřešení budete mít celou dobu před očima, a když si knihu přečtete podruhé, zasmějete se tomu, jak jste se nechali napálit.

Bannerová má všechny předpoklady pro to stát se úspěšnou autorkou. Píše čtivě, zaujme originálním námětem a nebojí se emocí. Tenhle příběh nebudete pouze číst, ale doslova prožívat. Jsem velmi ráda, že jsem měla čest ji poznat, a už se těším na její další knihu.   

Portál Srovname.cz vám poradí, kde knihu "Dobří sousedé" seženete nejlevněji.