RECENZE: Čtvrtá opice

04.11.2018

Čtvrtá opice: J. D. Barker

Veronika Černucká

Opičí vrah je nepolapitelný psychopat se zvráceným smyslem pro humor. Detektiv Sam Porter po něm pátrá pět let a stále se děsí balíčků, které od něj dostává. Porterovi se ale nyní podařilo získat vrahův deník. Pomůže mu to v pátrání, anebo bude všechno ještě horší?

Američan J. D. Parker (1971) začínal jako novinář a redaktor. Ukázky ze svého debutového románu poslal Stephenu Kingovi, který ho nadšeně povzbuzoval při psaní. Barker má na svém kontě řadu úspěšných knih, přičemž největší ohlas zaznamenala "Čtvrtá opice". Knihu u nás vydalo nakladatelství Domino a určitě vás navnadí, že Jeffery Deaver o ní prohlásil, že je nádherně zvrácená. Žánrově jde o thriller amerického střihu, přičemž na své si přijdou i milovníci klasických zápletek.

Možná budete autora zpočátku podezírat z určité přímočarosti, ale rozhodně ho nepodceňujte. Všechno dělá s dobrým úmyslem a i toto má dobrý důvod. Pátrání po bestiálním vrahovi je napínavé už samo o sobě, ale Barker ho dokázal geniálně zkomplikovat a obohatit řadou překvapivých motivů. Důležité tu není Kdo, ale Proč. Nechci vám napovídat, ale nenechte se ukolébat tím, co by mohlo vypadat jako banální motiv, a věnujte pozornost i výběru obětí.

Barker je důmyslný vypravěč a nebojím se říci, že je i lehce škodolibý. To zjistíte zejména při četbě vrahova deníku. Ten je nechutný sám o sobě, ale i tak se tu najde pár situací, kdy si budete říkat, že víte, jak tohle dopadne. Věřte mi, že nevíte. Barker vás bude vodit jako loutky a vy si budete myslet to, co si máte myslet. Díky tomu na vás čeká řada překvapení, která se budou stupňovat a vyústí ve velkolepé finále.

Zápletky jsou tu promyšlené do nejmenších detailů a o to víc oceníte vypravěčský styl. Ten je naopak báječně civilní a obyčejný. Budete mít pocit, že vám příběh vypráví přítel, kterého důvěrně znáte. Barker si odpustil patos i velká gesta. To je sympatické a návykové stejně jako jeho hlavní hrdina. Detektiv Sam Porter je dvaapadesátiletý chlápek vyznávající správné hodnoty, takže se s ním lehce ztotožníte a nejspíš ho budete i obdivovat.

Opičí vrah pro své počínání zneužil starý příběh o třech moudrých opicích. Ty neslyší, neříkají a nevidí zlo. Čtvrtá opice zlo nečiní. Autor příběh využil velmi originálním způsobem a je úžasné sledovat, jak dokáže proniknout do myslí narušených postav. Při čtení pasáží z deníku mrazí, protože tady máme co do činění se zlem v mnoha podobách. Hlavní linii příběhu ocení milovníci krimi románů, protože je založená na policejních postupech a vy se dozvíte řadu zajímavostí z vyšetřování. Porter má svého parťáka a pomocnou ruku mu podá jistý technik, který ve vás vyvolá asociace se Sherlockem Holmesem.

"Čtvrtá opice" je brutální a chladnokrevná, ale přesto jí nechybí jistá nadsázka. J. D. Barker má na paměti, že píše thriller a že musí udělat všechno pro to, aby nezklamal své čtenáře. To se mu stoprocentně povedlo a ani k tomu nepotřeboval tendenční schémata a žánrová klišé. Skalní příznivci detektivek bezpochyby ocení, že "Čtvrtá opice" je chytré čtení, v němž autor zábavně porušil několik detektivních pravidel. Knihu si užijete a potom ji rádi doporučíte dál.