RECENZE: Ztracená vládkyně

17.12.2017

Ztracená vládkyně: Steve Robinson

Veronika Černucká

Náš příběh začal v květnu roku 1914. Tehdy havarovala loď Empress of Ireland a na její palubě zahynuly desítky lidí. Jednou z obětí byla i vdaná matka dvou dětí Alice Stilwellová. Jak je tedy možné, že mrtvá žena o jedenáct let později porodila dceru?

Angličan Steve Robinson vstoupil do světa literatury v poměrně pozdním věku. Jeho hrdina Jefferson Tayte si záhy získal sympatie čtenářů a svému duchovnímu otci přinesl světovou slávu. Jefferson je do jisté míry riskem, protože to není policista ani soukromý detektiv. Ačkoliv jeho příběhy jsou plnokrevné detektivky v tradici nejlepších anglických hádanek, on sám nemá s právem a spravedlností pranic společného. Jefferson pracuje jako genealog, což je autorův koníček a velká vášeň.

Američan JT (jak si říká) je obtloustlý čtyřicátník neschopný navázat delší vztah se ženou a vyhýbající se společnosti. Je to samotář, který si s sebou nese traumata ze své minulosti, a upřímně řečeno, jako genealog nepatří k nejúspěšnějším. Konkurenti se mu pošklebují kvůli jisté věci týkající se jeho původu a řekla bych, že JT padne do oka čtenářům milujícím severské rozhárané duše. "Ztracená vládkyně" je Jeffersonovo čtvrté dobrodružství, se kterým se můžeme setkat díky nakladatelství Mystery Press.

Robinson navázal na tradici anglické klasické detektivky, kterou obohatil o to nejlepší, co nabízí žánr thrilleru. Třebaže je pátrání hlavního hrdiny velmi důkladné, až téměř puntíčkářské, nemusíte se obávat, že by vás nudil nějakými policejními postupy. JT pátrá v rodokmenech a jeho mravenčí práce je nejen zajímavá, ale i čtivá. JT má přezdívku Američan se slabostí pro Anglii, a jak se zdá, v tomto příběhu si ukousl příliš velké sousto. Nejenže se musí vrátit do doby těsně před první světovou válkou, ale musí přijít na kloub několika záhadám spjatým se špionáží.

Jeho klientkou je movitá podnikatelka, která zjistila, že její babička měla údajně zahynout při lodní havárii v květnu 1914. Tehdejší Alice Stilwellová byla žena z dobré rodiny, která se vzorně starala o manžela a dvě malé děti. Po tragédii byla prohlášená za mrtvou, ale vše nasvědčuje tomu, že přežila. JT musí vyřešit hned několik věcí, ale nejpalčivější je otázka, co mladou ženu donutilo k tomu, aby opustila miované děti a předstírala smrt? Chronologické vyprávění o pátrání se prolíná s retrospektivními pasážemi týkající se Alice a vy se připravte na srdceryvný a zároveň temný a drsný příběh.

Hned na začátku se dozvíte, že Alice byla nucená pátrat po námořních tajemstvích, která po ní chtěli Němci, ale únos jejího manžela je pouze začátek. Oba příběhy jsou plné tajemství a je těžké rozhodnout, zda se s více intrikami musí potýkat JT anebo Alice. Oba jsou obklopení zrádci a oba si musí mimo jiné vyřešit svůj milostný život. Děj se odehrává převážně v Anglii a JT zavítá do nejvyšších společenských kruhů. O násilí ani detektivní zápletky nebude nouze a vy budete mít o čem přemýšlet. Třebaže příběh může působit jednoznačně, na konci vás čeká několik parádních překvapení.

"Ztracená vládkyně" je nejen detektivka a špionážní román, ale také dojemný příběh jedné lidské tragédie. Kniha zamává s vašimi emocemi a genealog Jefferson Tayte vám bude sympatičtější a bližší než kdy jindy. Autorovy knihy zrají jako víno, a protože jeho série není ještě zdaleka u konce, máme se na co těšit.    

Knihu koupíte ZDE.