RECENZE: Zapomenutí sérioví vrazi

18.01.2017

Zapomenutí sérioví vrazi: Jason Lucky Morrow

Veronika Černucká

Máte slabost pro šokující příběhy založené na skutečných událostech? Nakladatelství Omega vydalo knihu obsahující deset případů, které ve své době otřásly celou Amerikou. První případ se odehrál v roce 1900, poslední o více než půlstoletí později. Pokud máte silné žaludky a pevné nervy, přijměte pozvání do světa nepředstavitelného zla.

Američan Jason Lucky Morrow se psaní věnoval již od dětství, kdy ho v novinách zaujaly pravdivé příběhy o vrazích s podivnými choutkami. Ve dvanácti letech vyhrál soutěž v tvůrčím psaní a po studiích žurnalistiky se naplno věnoval psaní článků do rubriky krimi. V současné době píše knihy a provozuje internetový portál, který se věnuje kriminálním případům. Kniha "Zapomenutí sérioví vrazi" patří do literatury faktu a jednotlivé kapitoly připomínají publicistické články.

Konkrétní případy Morrow vybíral podle několika kritérií. Nejdůležitější bylo, aby šlo o slavné zločiny, které svého času přetřásali lidé v ulicích. Dalším požadavkem bylo, aby případy nebyly dosud řádně prozkoumány a literárně zpracovány. Když se pustíte do čtení, budete se divit, že zrovna o těchto případech jste ještě nikdy neslyšeli. Všechny do jednoho jsou brutální, bombastické a skandální. Vlastně je s podivem, že je dosud nikdo nezfilmoval ani z nich netěžil jiným způsobem.

Případy se odehrávají v různých dobách a liší se od sebe jako den a noc. Autor nalezl zlatý důl, protože jeho historky mohou směle konkurovat románům v žánru hororu a krimi. Několik příběhů má blízko klasické detektivce - hádance a čtenáři mají šanci hádat, jak to vlastně celé bylo. Morrow umí na rozdíl od jiných autorů udržet tajemství, a tak si řešení nechává až na konec. Pokaždé vám předloží fakta, nastíní různé teorie a teprve potom vám popíše, jak postupovala policie.

Ne všechny případy se týkají sériových vrahů, protože někteří pachatelé mají na svědomí pouze jednoho mrtvého anebo vraždili během jednoho aktu, a proto bychom je mohli označit spíše za několikanásobné vrahy. Někdo vraždil z afektu, někdo se chtěl pomstít, někdo se nechal vést hlasy ve své hlavě a někdo jednal podle pečlivě připraveného plánu. Oběti jsou velmi různorodé a vy budete překvapení tím, kdo všechno je schopný vraždy. Nad některými činy budete nechápavě kroutit hlavou, jiné ve vás vyvolají nevolnost a téměř u všech vám bude běhat mráz po zádech.

Autor se snažil být co nejpoctivější, a proto se ve všech případech odvolává na prameny a často cituje pasáže z dobového tisku. Na rozdíl od novinářů nepodlehl touze po senzaci a všechno, co zde uvedl, si raději několikrát ověřil. Kniha obsahuje i řadu fotografií vrahů a jejich obětí, které se autorovi podařilo získat od rodin zúčastněných anebo v archívech. Mezi vrahy dominují muži, ale například kapitola "Podivný případ vysokoškolačky z Tahlequah" je o mladé atraktivní dívce, která se z (pro ni) dobrého důvodu snažila zastřelit spolužáka asijského původu.

Kapitola "Pan tajný agent" je tragikomickým příběhem o vrahovi, který se snažil veřejnost přesvědčit o tom, že vraždí nepřítele Ameriky. Pozoruhodné na něm je, že zatímco muže vraždil, jejich přítelkyně po vraždě doprovodil na autobus a postaral se o to, aby se ve zdraví dostaly domů. V jednom příběhu je vrahem policista a kapitoly "Masakr rodiny Yorků" a "Masakr sekerou v rodině Carverových" by mohly sloužit jako námět pro detektivní román.

Ačkoliv je Morrow objektivní a nezaujatý vypravěč, který pouze shromažďuje fakta, kniha "Zapomenutí sérioví vrazi" se vám dostane pod kůži a vy na ni budete myslet ještě dlouho poté, co ji odložíte. To, co se stalo, je samozřejmě hrozné, ale mnohem děsivější je fakt, že všechno mají na svědomí obyčejní lidé a že stačí jen velmi málo, aby se něco podobného přihodilo i vám.