RECENZE: Zahrada síly

05.06.2019

Zahrada síly: Heiko Hähnsen

Veronika Černucká

Je jedno, zda máte zahrádku velikosti garsonky, nebo naopak zahradu rozměrů letiště. Hlavní je, abyste se v ní cítili dobře a aby vás nabíjela pozitivní energií. Nevíte si rady, jak na to? Spoustu užitečných rad najdete v knize "Zahrada síly" z nakladatelství Kazda.

Nakladatelství Kazda se zaměřuje na tak trochu jiné odborné a populárně naučné publikace. Jsou plné praktických rad, ale zároveň jsou zábavné a dýchá z nich neuvěřitelná člověčina. Nakladatelství se netají svým kladným vztahem ke všemu živému a jeho mottem by mohlo být, že díky jejich knihám zažijeme báječnou symbiózu s přírodou. Ostatně, i "Zahrada síly" má podtitul "Souznění přírody a člověka v tvorbě zahrad".

Autorem knihy je Němec Heiko Hähnsen, který se už více než patnáct let věnuje geomantii. Že nevíte, o co jde? Stručně řečeno, geomantie je jakési evropské Feng-šuej. Tedy učení o tom, jak důležité je rozmístění jednotlivých věcí v prostoru tak, aby přinesly největší duchovní a emocionální užitek. Geomantie Heika Hähnsena se týká krajin a zahrad a v knize se najde i majitel zahrady, který je vůči spiritualitě skeptický. Anebo ten, který chce mít "jen" krásnou zahradu, která bude lahodit oku a která pohladí po duši.

Možná to celé působí složitě, ale ve skutečnosti "Zahrada síly" vysvětluje triky, jak vytvořit účelnou a pohodovou zahradu. Něco děláme automaticky, aniž bychom nad tím složitě přemýšleli, a nejspíš tu najdete řadu vychytávek, jakými se pyšní i vaše zahrada. Hähnsen se zabývá vším, co najdete na zahradě, a budete šokování tím, jak málo stačí k tomu, aby zahrada získala jiný vizuální i duchovní rozměr. Napadlo by vás někdy, že stačí správně umístit obrovský kámen?

Odborné rady se prolínají s reportážním stylem a vyprávěním o tom, co se děje v zahradě během celého roku. "Zahrada síly" je neuvěřitelně čivá publikace, kterou zhltne i ten, kdo žádnou zahradu nevlastní. I ten se totiž pokochá krásnými fotografiemi a nad plánky si vysní přírodní koutek, kde mu bude dobře. Kapitoly jsou uspořádány prakticky a logicky tak, aby byly co nejvíce přínosné. Na začátku vám autor vysvětlí, co je geomantie a na čem je založená. Nejvíc prostoru dostaly konkrétní nápady a jejich praktické využití.

Na své si přijdou i majitelé teras a ochuzeni nebudou ani ti, kteří bydlí v panelových domech. Ti se dozví, jak vytvořit harmonický koutek plný zeleně, a najdou tu řadu tipů, jak si zútulnit balkon či lodžii. Pokud i vám záleží na tom, jak žijete a bydlíte, určitě si "Zahradu síly" nenechte ujít. Tahle kniha totiž není pouze návodem na to, jak si vytvořit ideální zahradu. Tato kniha je i návodem na to, jak zlepšit svou existenci.