RECENZE: Výkupné pro krále

27.01.2017

Výkupné pro krále: Graham Masterton

Veronika Černucká

"Výkupné pro krále" je strhující thriller odehrávající se v irském městě, které předstírá, že brojí proti mafii. Hlavní hrdinka, komisařka Kate Maguierová, čelí chladnokrevným a nápaditým zločincům stejně jako svým nadřízeným, kteří jí neustále házejí klacky pod nohy. Její osobní život už téměř nefunguje a ona si potřebuje ujasnit, co dál.

Graham Masterton (1964, Edinburgh) vstoupil do literatury už v roce 1976. Jeho prvotina, horor "Manitou", vyvolala pozdvižení a získala řadu cen. Od té doby Masterton vydal 35 hororů, které ocenili čtenáři i literární kritici. Jeho série s komisařkou Kate je prvním počinem v oblasti detektivky. Nakladatelství Host vydalo v minulých letech tři díly, "Výkupné pro krále" je díl čtvrtý. Knihy na sebe navazují jen velmi volně, a tak je můžete číst na přeskáčku a nic se nestane ani v případě, když začnete právě touto žhavou novinkou.

Autor nebo jeho postavy občas utrousí nějakou poznámku vhodně zakamuflovanou do děje, takže velmi brzy budete v obraze a pochopíte, co Kate v minulosti potkalo a co zformovalo její charakter. V osobní rovině je život hlavní hrdinky poměrně poklidný, a co se týče detektivních zápletek, nedozvíte se ani jednu z point. V románu "Výkupné pro krále" Kate osaměla, protože její předchozí partner se odstěhoval do Ameriky, kde získal lukrativní práci. Nechci říct, že je Kate smolařka nebo nešťastná žena, ale fakt je, že bych s ní neměnila.

Její kolegové a podřízení ji vesměs respektují, ale obrovské problémy jí dělá několik nadřízených včetně jejího přímého šéfa. Klacky pod nohy jí hází i novináři a není se čemu divit. Kate je obklopena nepřáteli, kteří dělají všechno možné i nemožné proto, aby ji zdiskreditovali a donutili odejít od policie. Kate netuší, kdo jsou její protivníci, a naštěstí neví nic o tom, kolik jich ve skutečnosti je. Díky tomu, že je Kate normální ženská a že její autor vyznává realismus blízký krimi románům, všechno působí uvěřitelně.

"Výkupné pro krále" je mnohovrstevný román, který nemá nic společného s klasickým schématem: v první kapitole se vraždí, pak se vyšetřuje, vedou se dialogy a na konci se vysvětluje. Zápletky jsou komplikované, zašmodrchané a navíc je tady hned několik pachatelů různých (na první pohled oddělených) zločinů. Kate se domnívá, že se svým týmem bojuje proti spolku mafiánů, který unáší podnikatele a poté od jejich rodin vyžaduje výkupné, ale jak asi tušíte, ve skutečnosti je to úplně jinak.

"Výkupné pro krále" je skrz naskrz irský román a díky tomu funguje i jako výpověď o současném stavu společnosti a hospodářství. Masterton se vyžívá v aktuálních tématech, a kdybych měla zhodnotit jeho postoj k bližním, musela bych konstatovat, že je zdravě cynický až pesimistický. Jeho příběh je drsný, pochmurný a počet obětí představuje dvouciferné číslo. Autorův styl je břitký a bez sentimentu. Masterton jde rovnou k věci, dialogy se střídají s akčními scénami a vy zapomeňte na jakékoliv konverzačky typické pro klasické detektivky - hádanky.

"Výkupné pro krále" je výborně napsaný detektivní příběh o tom, jak to vypadá v současném Irsku. Ne všechno dopadne dobře, ale takový už život prostě je. Kniha pobaví milovníky krimi stejně jako thrillerů a Masterton myslel i na všechny amatérské detektivy, kteří se snaží vydedukovat, jak to vlastně celé bylo. "Výkupné pro krále" nabízí nevšední zážitek a pro mě je to jedna z nejlepších detektivek, jaké jsem v poslední době četla.