RECENZE: Už mě vidíš?

20.05.2018

Už mě vidíš?: Sharon J. Bolton

Veronika Černucká

Londýnskými ulicemi prochází vrah, který za sebou nechává zkázu. Veřejnost je zděšená jeho činy a policisté si jen neradi přiznávají, kým se nechal inspirovat. Policistka Lacey Flintová dostane příležitost zazářit coby geniální vyšetřovatelka, jenomže vrah s ní má úplně jiné úmysly.

Angličanka Sharon J. Bolton (1960) se vždy toužila věnovat umění, ale v dětství její sny souvisely s herectvím a zpěvem. Po absolvování univerzity se dlouhou dobu pohybovala ve světě propagace. Poté se s manželem odstěhovala na venkov, kde se starala o syna a napsala svůj první thriller. Knihy si získaly nadšené ohlasy čtenářů i respekt literárních kritiků. Bolton obdržela řadu významných ocenění a dnes je považována za největší britský literární objev posledních let.

Thriller "Už mě vidíš?" z nakladatelství Domino je prvním dílem série, v níž se nám představuje svérázná vyšetřovatelka Lacey Flintová. Lacey je typem postavy, která se vám dostane pod kůži, ale zároveň nebudete vědět, co k ní vlastně cítíte. Bolton ji záměrně a v souladu s obsahem vytvořila tak, abyste o ní neustále přemýšleli. Umím si představit, že ji budete litovat nebo jí držet palce, aby všem padouchům nakopala zadek. Na druhou stramu pochopím, když vás bude rozčilovat svým solitérstvím a vrháním se do nebezpečí.

Ano, Lacey v sobě spojuje několik osobností, jenomže o to právě jde. Až dočtete, pochopíte, že ji celou dobu vedla ruka geniálního loutkaře. A také vám dojde, jak obtížné muselo být vyprávět příběh v první osobě z pohledu hlavní hrdinky. U Ich - formy očekáváme upřímnost, což je v žánru thrilleru zatraceně těžké, protože zároveň musíte důkladně poschovávat všechny stopy a vodítka. Řada věcí je tu hodně dvojsmyslných, navíc Bolton neustále odvádí vaši pozornost od hlavní zápletky.

Na scénu přivedla postavy, které mají pochroumané nejen myšlení, ale i duši a srdce. Zároveň nechala svou hrdinku, aby se pokusila začlenit do nového kolektivu, a aby toho nebylo málo, přihrála jí sexy chlápka v policejní uniformě. V thrilleru "Už mě vidíš?" je přítomnost ovlivněná krvavou historií Londýna a v tomto ohledu se autorka opravdu vyřádila. Její popisy zavražděných žen jsou detailní a víc než brutální. Bolton umí skvěle zabrnkat na nervy a kniha nadchne všechny, kteří se rádi bojí. Mnozí v této knize bojují proti svým démonům a vy se těšte na velkolepé finále plné nečekaných odhalení.

Řada věcí vás bude šokovat, některé perverzní detaily budou už skoro přes čáru, ale rozhodně nemůžete říct, že vás nikdo nevaroval. Autorka i její Lacey vám totiž dají už na začátku najevo, že "Už mě vidíš?" je něco naprosto unikátního. A věřte mi, že si tuhle knížku přečtete hned několikrát. Poprvé příběh zhltnete, abyste se dozvěděli, jak to bylo. Potom vám to nedá a začnete pátrat po skrytých stopách. Nu a na potřetí si knihu přečtete proto, abyste si v klidu vychutnali autorčin naléhavý a sugestivní styl vyprávění.

"Už mě vidíš?" je příběh o nevinnosti, o zlu i o odplatě. Také je to příběh o tom, kolik toho na nás musí osud naložit, abychom se zlomili. "Už mě vidíš?" je o lidech, kteří podlehli svému horšímu "Já" a kteří se řídí vyšinutou logikou. Pojmy "Spravedlnost" a "Právo" dostanou pořádně na frak a je otázka, zda je to dobře nebo ne. Sharon J. Bolton nechá odpovědi na vás a nebude vám nic podsouvat. Také vás nebude přesvědčovat o tom, abyste si přečetli další dobrodružství její Lacey. Ona totiž moc dobře ví, že to stoprocentně uděláte.

Více se o knize dozvíte ZDE