RECENZE: Temné hlubiny

13.11.2017

Temné hlubiny: Robert Bryndza

Veronika Černucká

Skupina policistů vedená Erikou Fosterovou pátrá v hlubinách zatopeného lomu po kontejneru s deseti kilogramy heroinu. Důkazní materiál ve velkém drogovém případu se jim podaří získat a kromě toho objeví ještě kostru malého dítěte. Erika se i přes nesouhlas přímého nadřízeného pouští do vyšetřování. V tu chvíli netuší, jaké hrůzy na ni čekají.

Robert Bryndza je mladý britský autor, který dlouhodobě pobývá na Slovensku se svým manželem Jánem. V literatuře se prosadil díky divadelním hrám, které se hrály v Anglii i Americe. Od psaní dramat přešel k filmovým scénářům a přes ně se dostal k žánru krimi. Jeho detektivní debut, krimi román "Dívka v ledu" zaznamenal nebývalý úspěch. Nadšení z něj byli jak čtenáři, tak i literární kritici. Následovalo volné pokračování s názvem "Noční lov" a poté vyšly aktuální "Temné hlubiny". Knihy Roberta Bryndzy u nás vydává nakladatelství Grada.

V "Dívce v ledu" se nám poprvé představila vyšetřovatelka a věčná průšvihářka Erika Fosterová. Erika pochází ze Slovenska, v Anglii žije více než pětadvacet let a v práci se jí podařilo získat hodnost detektiv šéfinspektor. Tahle atraktivní blondýna má ostré lokty, pěkně proříznutou pusu a za nic na světě nedokáže pochopit, proč by neměla dosáhnout stejně zářivé kariéry jako její mužští kolegové. Protože se v "Nočním lovu" nedočkala povýšení, požádala o přeložení a my se s ní setkáváme jako s velitelkou týmu specializujícího se na organizovanou a hospodářskou trestnou činnost.

Při pátrání po důkazech, díky kterým by bylo možné obžalovat drogového dealera, Erika se svými kolegy objeví kosterní pozůstatky malého dítěte. Když se dozví, že jde o sedmiletou Jessicu, kterou její rodina pohřešuje už šestadvacet let, vrhne se po hlavě do vyšetřování. Její nadřízení s jejím jednáním nesouhlasí, ale nebyla by to Erika, aby si neprosadila svou. Její poněkud asociální chování ostatní štve, ale čtenář se bude skvěle bavit. Policejní sbor dostává novou šéfku a zdá se, že dotyčná se Erice vyrovná nejen inteligencí, ale také drzostí a bezohledností.

"Temné hlubiny" jsou krimi román s prvky thrilleru a klasické detektivky - hádanky. Erika se musí ponořit hluboko do minulosti, aby se jí podařilo vypátrat, co všechno se tehdy stalo. V této knize platí víc než jinde, že staré hříchy mají dlouhé stíny, a Erika se musí vypořádat s řadou záhadných úmrtí. Vrah naší hrdince dýchá na záda a o život přijde i někdo, s kým se dobře zná. Hodně prostoru dostal Eričin soukromý a intimní život, což je stejně čtivé jako její výměny jízlivostí s kolegy a nadřízenými. Erika je prostě holka od rány a podobný postoj má i autor.

Bryndza je velmi upřímný a rozhodně se o něm nedá říct, že by si bral servítky a byl nějak přehnaně útlocitný. Věci zásadně nazývá pravými jmény a s chutí šťourá do věcí, o kterých se obvykle nemluví. A je úplně jedno, zda jde o homosexualitu, rasismus anebo diskriminaci žen ve společnosti. "Temné hlubiny" jsou nejen parádní detektivka plná překvapení, ale také kritický společenský román ze soudobé Anglie. Bryndza kašle na nějaké společenské škatulky, proto počítejte s tím, že vraždit může šlechtic nebo politik stejně jako bezdomovec nebo mafián.

Bryndzovi nečiní potíže udržet vás v permanentní nejistotě a bdělosti. Zápletky jsou příjemně komplikované, a i když jsou tu dodržena všechna pravidla žánru, neexistuje možnost, že byste záhady vyřešili dříve než Erika. Všechny postavy jsou skvěle vykreslené, dialogy mají švih a už z prvních stránek je jasné, že to autor umí se slovy. "Temné hlubiny" vyvolají emoce a nebojím se říct, že právě tento díl je zatím nejlepší. Robert Bryndza si nasadil vysokou laťku, proto jsem velice zvědavá, s čím přijde příště.

Knihu koupíte ZDE