RECENZE: Štvanice na orly

17.01.2018

Štvanice na orly: Ben Kane

Veronika Černucká

Píše se rok 14 n. l. Římský centurion Tullus se vzpamatovává z potupné porážky svého vojska a vymýšlí, jak by se pomstil zrádcům. Germánský válečník Arminius plánuje další tažení proti Římanům, ale moc dobře ví, že si nejdříve musí vyřešit řadu rodinných problémů. Ti dva jsou jako oheň a voda a z dřívějších kamarádů jsou nyní nepřátelé na život a na smrt.

Anglický spisovatel Ben Kane (1970) měl už od mládí dobrodružnou povahu. Narodil se v Keni, kde jeho otec pracoval jako veterinář, a ve svých sedmi letech se s rodiči vrátil do Irska, odkud pocházeli. Po skončení střední školy uvažoval o studiu milované historie, ale protože nechtěl skončit jako učitel, vydal se v otcových šlépějích a vystudoval veterinu. Po několika letech strávených cestováním po všech kontinetech se rozhodl psát knihy a světlo světa spatřil jeho první historický román. Kane má dnes na svém kontě řadu knih, které českým čtenářům zprostředkovává nakladatelství Vyšehrad.

Aktuální novinka "Štvanice na orly" je druhým dílem zamýšlené trilogie a my si už mohli přečíst historický román "Orlové ve válce". Zřejmě vás nyní napadá otázka, jak moc jsou jednotlivé díly provázané a zda je možné číst je na přeskáčku. "Štvanice na orly" chronologicky navazuje na předešlou knihu, ale pokud jste ji ještě nečetli, vůbec to nevadí. Autor i jeho postavy vás stručně a čtivě seznámí se situací, takže budete vědět, co se přihodilo a jaké to mělo následky pro hlavní hrdiny. Ostatně, Kane se držel historických reálií, využil některé skutečné osobnosti, a tak budete poměrně v obraze.

Z celé knihy na vás dýchne atmosféra starých časů a vám nebude dělat problém přenést se do dob, kdy muži umírali na bojištích a se ženami bylo zacházeno skoro jako s otroky. Autor je nejen fundovaným odborníkem na dobu starého Říma, ale také skvělým vypravěčem, který vás dokáže vtáhnout do děje během několika okamžiků. Jeho popisy drsných podmínek jsou tak sugestivní, že vám bude běhat mráz po zádech. Dějiště je více než autentické a o to víc si vážím toho, že své dva hlavní hrdiny pojal vcelku moderně, abyste je chápali a dokázali se s nimi ztotožnit.

Tullus i Arminius jsou pojati s lehkostí, vtipem a jemnou ironií. Jsou to plnokrevné postavy z masa a kostí a je jen na vás, který z nich vám bude sympatištější a komu budete držet palce. Ačkoliv autor zdánlivě nadržuje Římanům, nenajdete tu příliš věcí, které by byly pouze černé nebo bílé. O všem se dá polemizovat a troufám si tvrdit, že vás překvapí, jak rychle se budou měnit vaše preference ohledně jednotlivých postav. Jako kladný hrdina je tu vylíčený degradovaný a potrestaný Tullus, který ke svému úžasu dostává druhou šanci. Jeho postava nadchne fanoušky silných hrdinů, kteří na svých bedrech unesou celý příběh.

"Štvanice na orly" není jen testosteronem nabušená próza, ale také emocionální příběh určený ženským čtenářkám. Každý si tu najde to své a všichni do jednoho budou spokojení. V předešlém díle se více bojovalo a intrikovalo, kdežto nyní jde o to zapojit mozek a vymyslet setsakra dobrý plán, jak porazit nepřítele. A nemyslete si, že ti zlí jsou pouze germánské kmeny. Tullus bude muset prokázat nejen lstivost, ale také loajalitu ke svým nadřízeným. V knize ho čeká několik zásadních rozhodnutí a zároveň odhalení jeho charakteru.

Podobně na tom bude i jeho nepřítel Arminius. Toho navíc čeká řada rodinných rozmíšek. Arminius se totiž oženil proti vůli svého tchána, který má mnoho důvodů, proč svého zetě nenávidět. Pokud máte rádi historické romány, potom by "Štvanice na orly" neměla uniknout vaší pozornosti. Na své si přijdou i milovníci krimi a konspiračních teorií. Příběh se odehrává v temných dobách, a tak se připravte na pěkně drsné čtení. Ben Kane ani jeho hrdinové si neberou servítky, ale jejich surovost si oblíbíte a začnete se těšit na pokračování. A pokud jste náhodou nečetli předešlý díl, s chutí se do něj pustíte.

Knihu koupíte ZDE.