RECENZE: Přítelkyně

21.03.2018

Přítelkyně: Michelle Francesová

Veronika Černucká

Laura je atraktivní, úspěšná a movitá. Když ji její dospělý syn Daniel seznámí se svou přítelkyní, je zpočátku nadšená. Jenomže postupně se ukazuje, že Cherry ledacos skrývá. Jde o nedorozumění? Anebo k nim Daniel přivedl psychopatku schopnou všeho? Co má v tom případě za lubem?

Anglická spisovatelka Michelle Francesová vystudovala Americký Filmový institut a po návratu do rodné země pracovala dlouhé léta jako producentka. Psychologický thriller "Přítelkyně" je její literární debut. Kniha, kterou u nás vydalo nakladatelství XYZ, způsobila senzaci a zdá se, že úspěch se bude opakovat i v naší kotlině. Kniha se stala bestsellerem v mnoha zemích a chválu na ni pějí nejen čtenáři (potažmo čtenářky) ale i literární kritika.

"Přítelkyně" je psychologický thriller s prvky hororu a klasické detektivky - hádanky. Autorce se povedlo na velmi malé ploše a pouze s několika aktéry rozehrát děsivý příběh, u kterého vám bude běhat mráz po zádech. Hlavním tématem je tu zvláštní trojúhelník mezi matkou, synem a synovou přítelkyní. Příběh je velmi komorní, intimní a citlivý. Velkou roli zde má láska mezi rodiči a dětmi a je jen na vás, zda vás postavy dojmou anebo vyděsí k smrti.

Autorka si dala záležet na vybudování atmosféry a text je plný nálad a pocitů. Děj plyne pozvolna, vyprávění připomíná pečlivé deníkové záznamy, a jak uvidíte, má to svůj důvod. Důležité jsou charaktery postav a příběh je vlastně o tom, jak se vyvíjí jejich vzájemné vztahy. Autorka miluje náznaky a nevyřčené, proto text vyžaduje aktivní spolupráci. Hodně věcí si budete domýšlet, spoustu věcí si vyložíte špatně, ale věřte mi, že se budete dobře bavit. "Přítelkyně" je ukázkový příklad psychologického thrilleru a autorčiny slavnější kolegyně by se od ní mohly učit.

Příběh sledujeme skrze matku Lauru a její potenciální snachu Cherry. Ani jedna z nich není černo-bílá a obě jsou jako postavy čtenářsky vděčné. V obou je dobro i zlo a je jen na vás, se kterou budete sympatizovat. Každá má na události vlastní názor a nijak nepřekvapí, že jejich názory jsou rozdílné. Zpočátku se zdá, že Cherry je obyčejná zlatokopka, ale ani to není tak úplně pravda. I vy se budete brodit bahnem lží, osočování a zjitřených emocí. Vytvoříte si asi milion různých teorií a stále nebudete vědět, na čem jste.

Autorka vás bravurně dovede k famóznímu konci a vy si ani neuvědomíte, že jste si na jejím stylu vyprávění vypěstovali závislost. "Přítelkyně" je hloubavý a hodně psychologický příběh o lidech, kterým jejich ambice nebo chyby zničily naději na šťastnou budoucnost. "Přítelkyně" vás zasáhne na nejcitlivějším místě a donutí vás přemýšlet o vašich postojích a morálce. To, k čemu tady dojde, je tragédie jako z pera W. Shakespeara a je úžasné (a zároveň strašné) sledovat, jak k tomu došlo.

"Přítelkyně" je chytrá kniha, do které se ponoříte a bez přehánění si ji prožijete spolu s hlavními hrdinkami. Je možné, že nebudete fandit ani jedné a že vám obě budou připadat jako mrchy. Anebo naopak najdete pro obě pochopení a budete jim držet palce, aby společně dokázaly najít řešení. "Přítelkyně" je brutálně upřímná, surová a emocionální tak, že na ni budete myslet ještě dlouho poté, co knihu odložíte.

Knihu koupíte ZDE.