RECENZE: Patnáctý skandál

20.03.2017

Patnáctý skandál: James Patterson

Veronika Černucká

James Patterson patří k nejplodnějším autorům všech dob. Ročně napíše několik knih a ve svém novém thrilleru opět prokázal, že je ve skvělé formě. Policistka Lindsay řeší několik brutálních zločinů a ke svému překvapení zjišťuje, že do některých je zapletený její manžel. Příběh vás vtáhne už na prvních stránkách a vy pochopíte, proč Patterson patří ke klasikům žánru.

Američan James Patterson (1947) se stal nekorunovaným králem thrilleru a jeho tvorba čítá desítky publikací. On sám říká, že má tolik nápadů, až je nestíhá všechny sepisovat. Ročně napíše minimálně tři knihy a díky svému tempu a počtu prodaných výtisků na celém světě se jeho jméno objevuje i v Guinessově knize rekordů. Patterson je ve světě thrillerů pojmem, a pokud máte rádi napětí a strhující zápletky, s jeho jménem jste se už určitě setkali. Asi nejslavnější Pattersonovou postavou je detektiv Alex Cross, jehož dobrodružství byla i zfilmována.

Patterson si potrpí na série a na svérázné tituly. Jako autor má svébytný rukopis a jeho texty jsou snadno rozpoznatelné. Patterson jde přímo k věci, nezdržuje se žádnými salónními řečičkami a jeho postavy jsou všechno možné, jen ne rozvláčné a upovídané. Lindsay je hlavní hrdinkou série nazvané "Ženský vyšetřovací klub". Jednotlivé tituly série mají v názvu pořadové číslo knihy, a tak si umíte představit, kolik jich už vyšlo, když je tato aktuální novinka z nakladatelství Alpress pojmenovaná "Patnáctý skandál".

Lindsay je sice čerstvou maminkou, ale protože miluje svou práci na oddělení vražd, pracuje na plný úvazek a o její dceru se stará chůva. Joe, manžel naší hrdinky, odešel od FBI a Lindsay má za to, že pracuje jako bezpečnostní poradce na letišti. Na začátku strhujícího příběhu dojde k několikanásobné vraždě, ve které figuruje záhadná atraktivní blondýna. Lindsay se snaží případ vyřešit, ale jak se zdá, někdo jí hází klacky pod nohy a případ je čím dál zamotanější. A aby toho nebylo málo, policistka zjišťuje, že ve vraždách figuruje i její manžel.

Další případy se na sebe nabalují a čtenář začíná tušit, že zápletky budou propojené. "Patnáctý skandál" je hodně akční čtení a kniha se vyznačuje doslova zběsilým tempem. Patterson (ostatně jak je jeho dobrým zvykem) se nezdržuje žádnými zbytečnosti a soustředí se pouze na děj. Postavy jsou většinou pouze načrtnuté, ale vůbec to nevadí, protože vám to vykompenzuje zamotaný děj plný šokujících překvapení. Autor si dal záležet i na vedlejších postavách, ke kterým patří zejména členky "Ženského vyšetřovacího klubu". Tyto dámy se dosud soustředily na kariéru, ale nyní začínají přemýšlet nad tím, zda by neměly práci vyměnit za rodičovské povinnosti. Kromě toho se také zamýšlejí nad otázkou, zda žijí s tím pravým.

Ačkoliv tu máme hlavní hrdinku, "Patnáctý skandál" nadchne i mužské čtenáře. Lindsay je totiž drsňačka a holka od rány, která se s ničím dlouho nemaže. Mezi svými kolegy se už dávno prosadila a respekt vůči ní mají i její nadřízení. "Patnáctý skandál" je střižený ve stylu amerických akčních filmů a na své si přijde každý, kdo miluje napětí.

Knihu koupíte na: https://www.alpress.cz/patnacty-skandal/