RECENZE: Ostrý řez

22.10.2018

Ostrý řez: Jeffery Deaver

Veronika Černucká

V New Yorku řádí brutální vrah, kterému jsou trnem v oku zamilovaní snoubenci. Během prvního zločinu zemře několik lidí a vše nasvědčuje tomu, že je vrah posedlý snubními prsteny s diamanty. Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová mají před sebou zapeklitý případ, ve kterém nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Američan Jeffery Deaver (1950) inklinoval k psaní odmalička, svůj první román vytvořil již ve svých jedenácti letech. Žánrově se rozhodl pro thriller, protože cítil, že je v něm největší potenciál. Po absolvování žurnalistiky pracoval nějakou dobu jako novinář, ale cítil, že to není to pravé ořechové. A tak se rozhodl, že vystuduje práva. Opět úspěšně absolvoval a několik let se pohyboval v oboru. V roce 1990 se stal spisovatelem z povolání a od té doby napsal přes dvě desítky románů.

Jeho knihy získaly řadu prestižních cen, některé byly zfilmované a Deaver se prosadil i jako teoretik žánru a tvůrce antologií. Deaverovy romány jsou běžně překládány do téměř třiceti jazyků a pravidelně se drží na nejvyšších příčkách žebříčků prodejnosti. Deaver si potrpí na série a některá díla vydal pod pseudonymem. V aktuální novince z nakladatelství Domino vystupuje Lincoln Rhyme, který se představuje již po čtrnácté. "Ostrý řez" je temný thriller, ve kterém nic není takové, jak to vypadá.

Lincoln Rhyme je snadno zapamatovatelná postava už proto, že je upoutaný na invalidní vozík a plně závislý na pomoci svého ošetřovatele. Tělo ho sice zrazuje, ale jeho geniální mysl funguje dokonale. Zde se předvede v roli Velkého detektiva a jeho triky by mu mohl závidět i slavný Sherlock Holmes. Deaver se nespokojil s pouhým pátráním a ze svého hrdiny udělal významného hybatele děje a v jistém smyslu i oběť něčích intrik. Tohohle chlápka byste mohli litovat, ale vy mu budete viset na rtech a nadšeně sledovat jeho eskamotérské kousky.

Rhymovou parťačkou je tu opět Amélie Sachsová. Tahle atraktivní a nelítostná policistka vyráží do terénu, vyslýchá podezřelé a je pravou rukou Rhyma upoutaného na invalidní vozík. To, co zpočátku vypadá jako přímočará honička za sériovým vrahem s podivnými choutkami, se promění v klasickou detektivní hádanku, v níž záleží na vašem důvtipu a hledání stop. Správné řešení budete mít celou dobu před očima, ale s radostí se necháte ošálit falešnými stopami. "Ostrý řez" je geniálně vystavěná detektivka, kde záleží na nejmenších detailech.

Na konci do sebe všechno zapadne jako dílky puzzle a vy budete žasnout, jak Deaver dokáže vymýšlet další a další lsti. I když budete mít podezření na jistou postavu (nebo postavy), autor vás dokáže přesvědčit o tom, že podezíráte nesprávné lidi. Možná se necháte uchlácholit tím, co říká Rhyme a Sachsová, ale myslete na to, že ani oni nejsou neomylní. Můžou se splést, můžou uvěřit lžím, anebo mohou záměrně podvádět. "Ostrý řez" je plný blufování a vy budete zmatení tak, že ani nebudete vědět, jak se jmenujete.

Chtělo by se říci, že se tu autorovi povedl husarský kousek, ale těch husarských kousků je tady hned několik. Obzvláště druhá půlka románu je plná nečekaných zvratů a šokujících překvapení. Deaver miluje dvojsmysly a málokdo je tím, za koho se vydává. Až knihu dočtete, bezpochyby si ji přečtete znovu a budete se smát tomu, že vás řada věcí netrkla už dříve.

Nejspíš se přistihnete při tom, že si budete říkat, že tohle nějak nesedí, ale stejně jako já se necháte oblafnout a ani vás nenapadne, že zrovna tahle drobnost je parádní falešná stopa. Ale nevěště hlavu. Ono je totiž docela možné, že stejně se nechají napálit Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová. Takže vítejte v klubu a užijte si jejich nejnovější dobrodružství, které se točí kolem třpytivých kamínků za miliony dolarů.