RECENZE: Nejlepší britské krimipovídky

11.09.2018

Nejlepší britské krimipovídky: Kolektiv autorů

Veronika Černucká

Milujete zápletky, za které by se nemusela stydět ani Agatha Christie? Potrpíte si na policejní vyšetřovačky, nebo dáváte přednost děsivým noirovým příběhům? Anebo jste přišli na chuť v poslední době tolik oblíbeným psychologickým thrillerům s ženou v ohrožení?

"Nejlepší britské krimipovídky" z nakladatelství Domino jsou souborem dvaačtyřiceti pečlivě vybraných povídek v žánrech, které spadají do kategorie Mystery. Sborník sestavil Maxim Jakubowski a vy tu najdete to nejlepší, co může napínavá literatura nabídnout. Zařazování jednotlivých příběhů do správných škatulek je slovíčkaření, pro nás je mnohem důležitější informace, že všechny povídky jsou skvěle napsané a dokonale splnily svůj účel.

A je přitom jedno, zda toužíte po intelektuální hádance, po humoru, anebo po hororu, ve který se zvrhne na první pohled obyčejný příběh. Podobně pestrý je i výběr zastoupených autorů. Jakubowski oslovil známé bestsellerové spisovatele, ale dal šanci i těm, kteří si přejí prorazit. Pokud jste fanouškem žánru, řadu jmen bezpečně poznáte, ale ujišťuji vás, že slovutnost autora nijak nesouvisí s kvalitou jeho povídky. Naopak, v některých případech vás možná více osloví věc, kterou napsal někdo, kdo teprve čeká, až se proslaví.

Nakladatelství Domino již vydalo antologie "Nejlepší americké krimipovídky" a "Světové krimipovídky", přičemž editorem "Světových krimipovídek" byl také Maxim Jakubowski. Autoři v aktuálním sborníku neměli žádné zadání, proto se těšte na pestrou škálu hrdinů a jejich dobrodružství. Skvělé je, že mnozí autoři přistoupili k žánru s pokorou, ale zároveň se smyslem pro humor a báječnou sebeironií. Někteří si dělají vyloženě legraci a jejich vyprávění je na pomezí parodie, ale to přece k anglické detektivce patří.

Stylisticky okouzlující jsou příběhy drobných zlodějíčků vyprávěných v první osobě. Tyto povídky připomínají americkou drsnou školu, ale zároveň nepostrádají nadsázku a anglický černý humor. Je libo něco intelektuálnějšího? V tom případě se zaměřte zejména na historické detektivky. Tam nepochodíte s nejmodernějšími metodami vyšetřování a jediné, co zafunguje, je dedukce. Několik povídek záměrně navázalo na "neřešitelné" zápletky Agathy Christie a těšit se můžete i na nefalšovanou "záhadu zamčeného pokoje".

"Nejlepší britské krimipovídky" dokazují, že vraždit může každý. Nezáleží na věku, na pohlaví a už vůbec ne na vzdělání. Kromě nájemných vrahů a mafiánů tu vraždí prostitutky a drogoví dealeři, ale imunní nejsou ani aristokraté či policisté. Ženské čtenářky bezpochyby ocení několik povídek v žánru psychologického thrilleru. Všechny jsou nápadité a nevypočitatelné stejně jako jejich vypravěčky. Mám-li být konkrétní, nejvíce mě šokovala a zároveň nadchla povídka "Pískle".

Některé povídky jsou tak temné a brutální, až vám naskočí husí kůže. Protože si potrpím na komplikované a "neřešitelné" zápletky, musím vyzdvihnout povídky "Krev na ghátu", "Kdo je vrah?" a "Neviditelný střelec". Všechny tři potrápí vaše šedé buňky mozkové a klobouk dolů před tím, kdo je vyřeší. Hodně povídek zpracovalo aktuální téma terorismu, drog či únosů dětí. "Nejlepší britské krimipovídky" vycházejí z reality a drtivá většina autorů nezavírá oči před tím, co nás ohrožuje a co by nás mohlo potkat.

Mám-li sbírku zhodnotit, nezbývá než konstatovat, že jde o literární skvost, který si zaslouží místo v knihovničce každého milovníka napětí. Slavní autoři detektivních románů se tu předvedli jako bravurní tvůrci povídek a najdete tu řadu šikovných začínajících autorů, o kterých zajisté ještě uslyšíme.