RECENZE: Mořský detektiv

18.06.2017

Mořský detektiv: Mark Douglas Home

Veronika Černucká

Obchod s bílým masem, nadšený ekologický aktivista a dva policisté jdoucí si po krku. Jiskřivé dialogy, komplikované zápletky a jeden dávný zločin. K tomu připočtěte skotskou krajinu, svérázné cynické postavy a vznikne detektivka, která se naprosto zaslouženě stala bestsellerem v řadě zemí.

Skotský spisovatel a publicista Mark Douglas Home (1951) pracoval dlouhá léta v prestižních denících, kde se specializoval na politické události. Detektivka "Mořský detektiv" mu přinesla takový úspěch, že pověsil novinařinu na hřebík a stal se spisovatelem z povolání. Kniha právě nyní vychází v nakladatelství Plus a je více než zřejmé, že máme co do činění s pozoruhodným talentem. "Mořský detektiv" je prvním dílem volně navazující série, ve které je ústřední postavou Cal McGill.

Cal je profíkem v oboru oceánografie, a protože jeho srdce bije za záchranu planety, není dne, kdy by se nedostal do křížku s politiky anebo policisty. Cal je typický Velký detektiv, který si nebere servítky, a jak může, provokuje představitele státní moci. Cal je inteligentní, jeho dedukce jsou hodné Sherlocka Holmese a díky své odvaze a prořízlé puse má v sobě i ledacos z detektivů tzv. americké drsné školy. My se s Calem poprvé setkáme ve chvíli, kdy se pod rouškou tmy plíží do zahrady jistého ministra, aby tam zasadil květinu symbolizující život.

Bohužel jeho akci zachytí kamery a Cal se chtě nechtě seznamuje s dvojicí detektivů, kteří sehrají v jeho životě zásadní roli. Inspektor David Ryan je nelítostný kariérista, a i když jde o typického záporáka, zaručuji vám, že vás jeho kousky srdečně rozesmějí. Konstábl Helen Jamiesonová má sice několik akademických titulů a IQ přes 170, ale protože je obézní a nepříliš atraktivní, v práci platí za outsidera. Ryan a Jamiesonová si vzájemně dělají různé naschvály a příběh se rozjede ve chvíli, kdy Jamiesonová udělá z Cala svého pomocníka.

"Mořský detektiv" obsahuje několik detektivních zápletek, takže se připravte na parádní čtení plné záhad. Jedna zápletka spočívá v řešení případu z druhé světové války a její protagonistou je Calův dědeček. Jiná zápletka se týká mladičké dívky z Indie, která se několik let musela živit prostitucí. Dívce se podaří uprchnout z nevěstince, a protože zjistí, že její kamarádku vyplavilo moře, požádá Cala o pomoc při vypátrání pravdy. Další zápletka je ryze kriminální a jde v ní o případ, který má oficiálně vyřešit kriminálka.

Autor je skvělý vypravěč, který si díky své dlouholeté praxi v novinařině vytvořil čtivý styl. "Mořský detektiv" vás okamžitě vtáhne do děje, pohraje si s vašimi emocemi a poškádlí vaše šedé buňky mozkové. Douglas Home dokáže vylíčit prostředí tak živě, až budete mít pocit, že jste se ocitli ve Skotsku. Jako kulomet na vás vychrlí nejnutnější informace a je velmi těžké rozhodnout, zda jsou lepší jeho akční scény, anebo jiskřivé dialogy. V knize nenajdete jediné hluché místo ani nadbytečnou pasáž. Hlavního hrdinu si zamilujete a stejně jako já se budete těšit na jeho další dobrodružství.

Autor stejně jako jeho hlavní hrdina nebere nic a nikoho vážně, a protože mu nedělá problém se shodit, budete se báječně bavit. "Mořský detektiv" je napsaný tak dobře, že je radost ho číst. A to, že je zde hned několik případů, je splněným snem každého milovníka detektivek.

Knihu koupíte ZDE.