RECENZE: (M)Učednice

08.11.2017

(M)Učednice: Ali Land

Veronika Černucká

Patnáctiletá Annie deset let sledovala, jak její matka mučí a vraždí malé děti. Sama Annie byla sexuálně zneužívána a týrána. Když matku udala na policii, všichni ji litovali a měli za to, že unikla z pekla. Jaká je ale pravda? Byla Annie mučednicí? Anebo pilnou učednicí své matky?

Angličanka Ali Land vystudovala psychologii a poté pracovala na různých školách jako psycholožka a jistou dobu dělala i zdravotní sestru na psychiatrii. Knihu "(M)Učednice" napsala ve svých třiceti letech a jde o její literární debut. Nutno podotknout, že debut nadmíru zdařilý. Land zvolila psychologický thriller, což je žánr, který jí sedí a ve kterém dokázala zazářit. Její prvotina vyšla ve více než dvaceti jazycích a například ve Spojených státech je nejočekávanějším letošním debutem. U nás knihu vydalo nakladatelství Leda.

Land geniálním způsobem využila své zkušenosti s narušenými jedinci, a tak vznikl příběh s několika postavami, které mají pochroumané nejen myšlení, ale i duši a srdce. Záměrně neříkám, koho se to týká, protože právě tohle je součástí zápletky. "(M)Učednice" je ponurá, drsná a hodně zvláštní. S děsivým dějem kontrastuje jímavý poetický styl vyprávění. Vypravěčkou příběhu je Annie, která se nyní jmenuje Milly. Dívka využívá první osobu a zároveň neustále vede pomyslný dialog se svou matkou. Dívčiny repliky působí sentimentálně, upřímně, ale zároveň obsahují řadu dvojsmyslů a temných narážek, takže až do samotného konce nebudete vědět, na čem jste.

Milly se dostala na přechodnou dobu do rodiny svého psychologa, připravuje se na soud s matkou a vy můžete jen tipovat, čím vším si musela projít. Autorka umí skvěle zabrnkat na nervy a její hrdinka ve vás vyvolá řadu otázek. Byla Milly obětí své matky? Byla ke sledování vražd donucená, anebo se dívala skrz klíčovou dírku, protože ji to bavilo? Byla jí matka odporná, anebo jí posloužila jako inspirace? Je zřejmé, že Milly nevyvázla bez důsledků, a i když její okolí i čtenáři chápou, že je pošramocená, nikdo netuší, s jakými démony musí bojovat. Milly se stresuje kvůli procesu a zároveň se musí vyrovnat se šikanou na nové škole.

Protože jsme v thrilleru, radím vám, abyste četli opravdu důkladně a zvažovali význam každého slova, které Milly pronese. Svá a matčina tajemství vám bude odhalovat postupně, a tím si udrží váš zájem až do velkolepého finále plného nečekaných odhalení. Řada věcí vás bude šokovat, některé perverzní detaily budou až nechutné, ale rozhodně nemůžete říct, že vás nikdo nevaroval. V tomto ohledu je vůči vám férová i Milly. Ačkoliv si její tvrzení pokaždé vyložíte jinak, než jak jsou míněna. "(M)Učednice" je výjimečný thriller v tom, že se dá číst několikrát, i když znáte řešení.

Poprvé příběh zhltnete, abyste se dozvěděli, jak to bylo. Potom vám to nedá a vy si knihu přečtete podruhé, abyste žasli nad tím, jak autorka dokázala schovat všechny stopy. Nu a na potřetí si knihu přečtete proto, abyste si v klidu vychutnali autorčin naléhavý a sugestivní styl vyprávění. "(M)Učednice" je příběh o nevinnosti, která je konfrontována se zlem. Také je to příběh o tom, nakolik nás střet se zlem dokáže ovlivnit. Milly vypráví příběh o ženě, která podlehla svému horšímu Já a která se řídila vyšinutou logikou. Otázka je, zda tou ženou byla matka, anebo její dcera.

Knihu koupíte ZDE.