RECENZE: Krvavá karikatura

16.11.2017

Krvavá karikatura: Marko Thelen

Veronika Černucká

Ačkoliv je detektiv Denis Martinský ve svém oboru hvězda, teď nebude vědět, kam dřív skočit. Musí zabránit dalším teroristickým útokům v Paříži a jeho agentura má za úkol najít pohřešovanou mladičkou Slovenku. Kromě toho školí policisty ve Vietnamu a jedné stařence slíbil, že vyřeší třicet let starou záhadu.

Marko Thelen je pseudonymem slovenského policisty, který působí jako expert v oblasti bezpečnosti. My o něm víme pouze to, že studoval na Slovensku i v zahraničí a poté se dal k bezpečnostním složkám. Zúčastnil se řady významných misí a vše, o čem píše, prožil na vlastní kůži. Do literatury vstoupil v roce 2015 krimi románem, ve kterém se poprvé představil detektiv (a zároveň jeho alter ego) Denis Thelen. "Krvavá karikatura" je jeho druhým příběhem a knihu u nás vydalo nakladatelství Slovart.

"Krvavá karikatura" je hodně akční thriller odehrávající se po celém světě. Příběh začíná v Paříži krvavým teroristickým útokem na satirický týdeník Marlie Hebdom. Skupinka muslimů vtrhla do redakce, kde postřílela vedení časopisu, a zřejmě nemusím říkat, že tato epizoda byla inspirována skutečnou událostí. Muslimské útoky pokračují a povolaní požádají o pomoc experta na boj proti terorismu Denise Martinského. Denis tráví dny ve Vietnamu, kde předává své zkušenosti mladým policistům. Rád přijme nabídku, aby spolupracoval s francouzskými policisty, a se svou exotickou přítelkyní odlétá z Vietnamu.

Jeho detektivní agentura mezitím přijímá případ pohřešované mladé Slovenky. Adriana odcestovala se svou kamarádkou do Spojených arabských emirátů, aby se tu poohlédla po práci, ale po několika týdnech se po ní slehla země a nikdo neví, co se s ní stalo. Denis tedy zamíří na Arabský poloostrov, kde se pouští do pátrání po nezvěstné. Tempo příběhu je rychlé, autorův styl vyprávění připomíná reportáž a Denis rozhodně není člověk, který by plýtval slovy. Věty na vás chrlí jako kulomet, vždy jde přímo k jádru a nezdržuje se ničím, co není naprosto nezbytné.

"Krvavá karikatura" je drsné chlapské čtení, ale na své si díky Adrianě přijdou i ženské čtenářky. Thelen využil hned několik aktuálních témat a čtenáři budou mít o čem přemýšlet. Zprvu nezávislé případy se prolnou a Denis zjistí, že pohřešovaná dívka se zapletla se skupinkou teroristů. Příběh je děsivý sám o sobě, ale když si uvědomíte, že se tyto věci opravdu dějí, bude vám běhat mráz po zádech. Možná vám bude připadat neuvěřitelné to, co se stalo Adrianě, ale když se seznámíte s dívčinou minulostí, pochopíte, proč jednala tak, jak jednala.

Osobní tragédie jsou ovlivněné politickými událostmi, a dokonce ani Denis nedokáže zabránit všem tragédiím. Thelenův detektiv je typem neohroženého hrdiny po vzoru amerických tvrďáků. Čtenářky ho budou obdivovat a čtenáři si budou přát, aby byli stejní jako on. Jedna linie příběhu se týká Denisova intimního života a vy se dozvíte, jak se vyvíjí jeho několikaletý vztah s atraktivní kráskou z Martiniku. "Krvavá karikatura" se odehrává v atraktivních kulisách několika zemí a je velmi zajímavé porovnávat jednotlivé kultury.

Kniha je skvělou ukázkou toho, že i o závažných věcech se dá psát čtivě. Příběh vás pohltí, ale to, co zaujme nejvíc, není děj, nýbrž Denis Martinský. Na něm si vypěstujete doslova závislost a nedočkavě budete čekat na každé jeho další dobrodružství.

Knihu koupíte ZDE.