RECENZE: Hvězda severu

21.10.2018

Hvězda severu: D. B. John

Veronika Černucká

Propadli jste kouzlu mrazivých politických thrillerů odehrávajících se v totalitních systémech? Po řadě příběhů z Německa a Ruska se ke slovu dostává Severní Korea. Její vůdce spřádá intriky vůči USA a třem na první pohled obyčejným lidem se změní život k nepoznání.

D. B. John se narodil ve Walesu. Po studiích se živil jako právník, ale brzy změnil obor a stal se redaktorem historických a vědeckých publikací pro děti a mládež. V roce 2009 se přestěhoval do Německa, kde napsal svou první knihu inspirovanou návštěvou Severní Koreje v roce 2012. "Hvězda severu" je tedy jeho literární debut. John nyní žije v Londýně a pracuje na dalších knihách. "Hvězda severu" je drsný politický thriller, který hravě strčí do kapsy všechno, co jsme dosud mohli číst. Knihu vydalo nakladatelství Domino.

Rovnou se přiznám, že tenhle žánr miluji hned z několika důvodů. Protože jsme v thrilleru, není tu nouze o komplikované a zamotané zápletky, šokující zvraty a řadu překvapení. Tempo je zběsilé a akční noirové honičky před nepřítelem tu nejsou samoúčelné, protože v nich nejde o nic menšího, než o přežití. Zároveň jsou tady promyšlené a inteligentní záhady, které by obstály i v klasických detektivních hádankách. K tomu připočtěte historické kulisy, reálnou zemi a silné emotivní příběhy lidí z různých vrstev. Nadto jde John coby bývalý právník k jádru věci a všechno, co je nutné k pochopení situace, dokáže čtivě popsat v několika větách.

Severní Korea je uzavřený totalitní stát, který je pro nás exotický a čtenářsky atraktivní už jen kvůli své vzdálenosti a zcela jiné kultuře. To, co známe z nacistického Německa nebo komunistického Sovětského svazu, se tu spojilo a zašlo ještě mnohem dál, než bychom si dokázali představit. Nepřátelé vůdce končí v koncentračních táborech, odkud se nedostanou ani jako mrtví. Všichni jsou pod dohledem, každý pečlivě váží každé slovo a asi nejhorší je, že vůdce zkoumá váš původ po tři generace.

A tak se závadným může stát někdo, kdo absolutně netušil, co kdysi provedl jeho dědeček. A aby toho nebylo málo, trest za chování vašich rodičů postihne vás i vaše nezletilé děti. Z knih i historie víme, že v Sovětském svazu končili v koncentračních táborech především političtí vězni kvůli svým projevům, zatímco jejich blízcí měli naději, že přežijí. V nacistických koncentračních táborech zemřelo mnoho Židů, ale opět se dalo předvídat, koho si vůdce vytipuje, a některým předvídavým se podařilo uprchnout na druhý konec světa. Kdežto v Severní Koreji je všechno definitivní a vy nemáte ani naději.

Hlavní hrdinové jsou tady tři. Je mezi nimi mladá vzdělaná Američanka smíšeného původu, chytrá postarší Korejka pohybující se v šedé zóně a vysoký korejský hodnostář se slibnou budoucností. Američanka pátrá po své ztracené sestře, postarší Korejka se snaží uživit sebe a svého manžela a vysoký hodnostář se aktivně podílí na rozvoji své milované vlasti. Všem se život obrátí vzhůru nohama a jejich osudy se v jistém, velmi dramatickém, bodě protnou. Jejich tragédie jsou osobní, ale zároveň je ovlivňuje státní zájem. V tomto ohledu "Hvězda severu" aspiruje na konspirační thrillery a já jen doufám, že jde o fikci.

"Hvězda severu" je výjimečná tématem, obsahem i zpracováním. Máte-li rádi mrazivé a napínavé thrillery, určitě si ji nenechte uniknout. V žánru politického thrilleru patří k absolutní špičce a D. B. John prokázal svůj mimořádný talent. A vůbec nepochybuji o tom, že podle jeho románu bude natočený film, který se stane kasovním trhákem.