RECENZE: Hra na smrt

18.03.2018

Hra na smrt: Jaroslav Velinský

Veronika Černucká

Josífek Smetana je bohémský malíř se slabostí pro opačné pohlaví. Gréta Hornová je atraktivní sochařka trávící většinu času na hřbitovech. Padesátník Augustin Veliký se toho času nachází v důchodu, protože byl kvůli své proříznuté puse donucen odejít od kriminálky. Tahle svérázná trojice opět spojí své síly, aby vyřešila vraždu zavánějící duchařinou.

Český spisovatel Jaroslav Velinský (1932 - 2012) vystřídal různá povolání, aby se v šedesátých letech minulého století vrhl na dráhu spisovatele. Na svém kontě má řadu románů a novel v žánru sci-fi a detektivky. Jako detektivkář vzhlížel k takzvané americké drsné škole, ale jeho "Hra na smrt" připomíná spíše anglické detektivní hádanky, v nichž se hodně konverzuje a dedukuje. Pokud se zajímáte o hudbu, potom nejspíš víte, že Jaroslav Velinský měl coby písničkář přezdívku Kapitán Kid.

"Hra na smrt" je autorova druhá detektivka, kterou nyní vydává nakladatelství Mystery Press v podobě e-knihy. Naši hrdinové se již představili v knize "Spravedlivá pistole", kde je zločiny přivedly do trampské osady. Autorův svižný až kulometný styl zůstal, prim mají dialogy, ale "Hra na smrt" je více beletristická díky charakteristikám postav, popisům míst a budování atmosféry. Tenhle příběh je plnokrevná detektivní hádanka se vším, co k ní patří. Máme tady výstřední amatérské detektivy, několik vražd a zápletky, za které by se nemusela stydět ani Agatha Christie.

Velinský se opět projevil jako poměrně drsný a surový vypravěč, který jde přímo k věci, aniž by se ohlížel na dobré mravy nebo vkus. "Hra na smrt" je parádní logická šaráda hojně pokropená krví a vy máte možnost zahrát si na vyšetřovatele. Všechna vodítka potřebná k řešení tu jsou, ale jsou poschovávána tak šikovně, že vás ani nenapadne, že zrovna tohle by mohlo být důležité. Dost věcí je tu dvojsmyslných a autor se doslova vyžíval ve falešných stopách. Vždy bude několik kroků před vámi a vy budete snad v každé kapitole podezírat někoho jiného.

Způsob vraždy je až pohádkový, atmosféra téměř hororová a naši hrdinové nebudou jediní, kdo si bude myslet, že tyhle záhady prostě nejdou vyřešit. Příběh zavání okultismem, ale protože jsme v detektivce, na konci vás čeká logické vysvětlení všech záhad. Autor opět nezapřel svůj smysl pro humor a vy se budete královsky bavit tím, jak se postavy vzájemně špičkují. Prostředí je důvěrně známé a velké plus je, že "Hra na smrt" je nadčasová a není nijak poplatná době. Velinský se řídil zásadou "Nic lidského mi není cizí", a tak máte pocit, že všechny aktéry důvěrně znáte. Hodně prostoru dostaly i vedlejší postavy a například pavlačové drbny nebo líní řemeslníci jsou přímo okouzlující.

Autorův styl je velmi originální, nápaditý a plný neologismů či neotřelých a vtipných přirovnání. "Hra na smrt" je zábavná nadsázka plná ironie a sebeironie. Velinský si dělá legraci ze svých hrdinů a zároveň i ze samotného žánru detektivky. Jeho detektivové nejsou žádní supermani, ale obyčejní a omylní lidé z masa a kostí, proto vám nebude dělat potíže se s nimi ztotožnit a občas i přimhouřit oko nad jejich slabostmi nebo trapasy. Pokud máte rádi zašmodrchané zápletky a sedí vám atmosféra hrůzy plná tajemna, potom by "Hra na smrt" neměla uniknout vaší pozornosti.