RECENZE: Ebenová loutna

12.02.2017

Ebenová loutna: Panagiotis Agapitos

Veronika Černucká

Záhadné únosy atraktivních dívek, brutální vraždy a tajemný vypravěč pohádek plížící se ulicemi. Rok 832 a atraktivní kulisy Byzantské říše. Prolínání křesťanské a arabské kultury, hrozící válečný konflikt a zločiny ohrožující fungování státu. "Ebenová loutna" je čtivou exkurzí do dávných dob, kdy vyšetřovatelé spoléhali pouze na svůj důvtip a kdy se i menší prohřešky trestaly useknutím ruky.

Panagiotis Agapitos (1959) je profesorem byzantské literatury a kultury na Kyperské univerzitě. Jako spisovatel je uznávaný pro svou sérii historických románů s tajemstvím, které se odehrávají v 9. století. "Ebenová loutna", kterou právě vydává nakladatelství Vyšehrad, je prvním dílem této úspěšné série. Agapitos čerpá ze starých textů a psaní beletrie mu znesnadňuje fakt, že byzantská literatura nezná pojem "detektivka". Žánrově jeho knihy připomínají případy "Soudce Ti", ale jeho kolega Robert van Gulik měl štěstí, že ve staré Číně existovaly napínavé příběhy založené na vyšetřování.

"Ebenová loutna" je thriller, kriminální román i klasická detektivka - hádanka. Autor splétá několik rozličných zločinů, které jsou vzájemně propletené, a i když vypráví nesmírně kultivovaně, některé motivy jsou na náš současný vkus poměrně brutální. Ono to ale patří k věci a je osvěžující číst detektivku, ve které jde o vyřešení zločinu a nikoliv o hledání důkazů k usvědčení pachatele či pachatelů. "Ebenová loutna" je surová, přímočará, ale paradoxně i poetická a okouzlující. Hlavní hrdina Leon, právník a vyslanec císaře Theofila, je vzdělancem a také milovníkem poezie a hudby. V tomto ohledu není propagátorem římské ani řecké kultury, ale eklektikem, který si v noci klidně zpívá arabské necudné písně.

Poněkud úsměvný je fakt, že dvaatřicetiletý Leon je zde vylíčen téměř jako stařec nad hrobem. Podle autora a svých kolegů je už údajně za zenitem, protože ostatní aktéři jsou pouze šestnáctiletí či sedmnáctiletí. Kupříkladu cena jisté prostitutky, která je prodávána do veřejného domu, je rapidně snížena jen proto, že dotyčná šestnáctiletá dívka je příliš stará. V knize se vám otevře naprosto jiný svět. Je svébytný, originální a nesmírně zajímavý. Podobně originální a svérázný je text, v němž se nezřídka citují básně nebo písně. Autor se nebojí emocí ani sentimentu a v jeho příběhu jsou velmi důležité děti i ženy.

Leon se jako císařský vyslanec ocitá ve městě, kde v posledních měsících došlo k několika závažným zločinům. Krátce před jeho příjezdem je znásilněná a zohavená dcera místního soudce a Leon je požádán, aby se ujal vyšetřování případu. Pátrání jej zavádí do všech možných míst a Leon se při své práci setkává s rozličnými společenskými třídami. Musí obstát ve vojenském táboře stejně jako v knihovně kláštera. Mezi podezřelými a svědky jsou prostitutky a žebráci, ale i místní elita a boháči.

Leon nemá k dispozici žádnou techniku a vlastně ani vyškolený tým. Při práci mu pomáhají jeho sluhové, z nichž jeden je nadšený mladíček odmítající dospět a druhý se právě zamiloval do místního chlapce a myslí pouze na to, aby byl s objektem své vášně o samotě. Klacky pod nohy mu hází rozliční nepřátelé a zápletky jsou tak komplikované, že nemáte nejmenší šanci je vyřešit. Autor si s vámi hraje jako kočka s myší a téměř každá jeho postava působí podezřele. Mnozí skrývají tajemství, ne každý je tím, za koho se vydává, a spousta na první pohled obyčejných lidí je vtažena do nějakého spiknutí nebo alespoň intriky.

Pokud máte rádi detektivky anebo historické romány, "Ebenová loutna" bude trefou do černého. Panagiotis Agapitos vypráví poutavě, svižně a je velmi dobře, že jeho série z Byzantské říše pronikla i na náš knižní trh.     

© 2017. Veronika Černucká. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky