RECENZE: Dva druhy pravdy

25.05.2018

Dva druhy pravdy: Michael Connelly

Veronika Černucká

Harry Bosch si myslel, že už ho v životě nemůže potkat nic horšího, než co zažil během třiceti let u policie. Jenomže nyní čelí komplotu, který ho má definitivně zdiskreditovat coby vyšetřovatele vražd. Zároveň s tím pracuje na případu kšeftování s lékařskými předpisy a po krku mu jdou nejen drogoví dealeři.

Americký spisovatel Michael Connelly (1956) vždycky věděl, že bude psát kriminální romány. Po studiích na univerzitě začal pracovat jako kriminální reportér v novinách a po nocích pracoval na svém prvním románu. Detektivka "Černá ozvěna" zaznamenala obrovský úspěch, posbírala řadu žánrových cen a čtenářům se v ní poprvé představil Hieronymus (Harry) Bosch. Bosch má mnohé ze svého tvůrce, a jak vidno, čtenáři si ho zamilovali.

Dnes má Connelly na svém kontě přes padesát knih, které vycházejí v devětatřiceti jazycích. U nás Boschova dobrodružství vydává nakladatelství Domino. Ačkoliv jde o sérii, vůbec nevadí, když budete číst jednotlivé příběhy na přeskáčku anebo když začnete rovnou od nejnovějšího románu "Dva druhy pravdy". Connelly rozumí nejen svým hrdinům, ale především svým čtenářům, kteří netrpělivě čekají na nové porce napětí.

Harry Bosch je na první pohled zcela obyčejný chlápek, se kterým nebudete mít problém se ztotožnit. Bezpochyby by obstál i v krimi románech americké drsné školy a vám bude sympatický už jen proto, jaké vyznává hodnoty. Je čestný, zásadový a naštěstí ještě nikdy nemusel volit mezi "právem" a "spravedlností". Podle Harryho jsou zákony k tomu, aby se dodržovaly, a i když sem tam využije právní kličky, nikdy by se nesnížil k podvodu. Dělá to v zájmu věci a také proto, aby pobavil své čtenáře.

Jeho knihy mají v sobě cosi pohádkového a je pravidlem, že dobro triumfuje nad zlem. I když ... Je možné, že právě v románu "Dva druhy pravdy" bude všechno jinak. Bosch se nikdy nepovažoval za superhrdinu a s upřímností sobě vlastní vám prozradí, proč nikdy nechtěl pracovat v utajení. Ale znáte to. Člověk míní a osud mění. Harry pracuje na případu, v němž figuruje drogová mafie, a vyšetřování si žádá, aby pronikl mezi drogové dealery. To je samo o sobě nesmírně těžké, ale v souvislosti s tím, co se ještě děje, to vypadá jako sebevražedná mise.

Jádro příběhu spočívá v očištění Harryho jména. Náš hrdina je nařčen z toho, že kdysi zfalšoval důkazy, aby dostal jistého muže za mříže. Nyní existuje reálná šance, že se vrah dostane na svobodu. Proti Harrymu stojí právníci, bývalí kolegové a o jeho morálce pochybuje i jeho dospělá dcera. Harry je klaďas každým coulem, ale nemyslete si, že bude s padouchy jednat v rukavičkách. Když je to nutné, použije násilí, a když nestačí slova, dojde na pěsti.

V románu "Dva druhy pravdy" dokonce provede něco, co ještě nikdy neudělal. Pokud máte rádi napínavé a promyšlené zápletky, rozhodně si tuto knihu nenechte ujít. O tom, že je Michael Connelly skvělý vypravěč, netřeba pochybovat. Už nesčetněkrát dokázal, že je ve svém oboru mistr a že pokaždé dokáže přijít s něčím novým, co čtenáře nadchne a co je na několik hodin přiková k židlím.