RECENZE: Dcera krále močálů

22.10.2017

Dcera krále močálů: Karen Dionne

Veronika Černucká

Helena má dvě krásné dcery, milujícího manžela a úspěšné podnikání. S rodinou bydlí v rozlehlém domě po prarodičích a okolí ji považuje za dítě štěstěny. Mladá žena však skrývá děsivé tajemství o svém původu. Její otec kdysi unesl její matku a na dlouhé roky ji uvěznil v močálech.

Americká spisovatelka Karen Dionne není ve světě literatury žádným nováčkem. Na svém kontě má řadu povídek, románů a angažuje se i jako blogerka a literární kritička. "Dcera krále močálů" je psychologický thriller, který u nás na Velký knižní čtvrtek vydalo nakladatelství Slovart. Abych vás nenapínala, řeknu rovnou, že jde o zatraceně dobré čtení. Román je jako smršť, po níž nezůstane kámen na kameni. Příběh vás strhne a myslet na něj budete ještě dlouho poté, až knihu odložíte.

Ačkoliv název i anotace svádí k tomu myslet si, že jde o vyprávění založené na skutečných událostech, "Dcera krále močálů" je naprostá fikce. Autorka se nechala inspirovat místem, kde kdysi žila, ale co se týče osudů hlavní hrdinky a jejích rodičů, jedná se o fantazii. Dionne se nenechala svázat konvencemi, vykašlala se na to, zda její příběh působí reálně nebo ne, a díky tomu vytvořila něco, co vás zasáhne na nejcitlivějším místě. "Dcera krále močálů" je hodně psychologická a troufám si říct, že vás Helenin životní příběh dojme k slzám.

Hlavní dějová linie je čistokrevným thrillerem, který vás nenechá ani na chvíli vydechnout, ale to, co vás dostane nejvíc, jsou vztahy mezi aktéry. Příběh vypráví v první osobě Helena, ona "dcera krále močálů". Její příběh je drsný, surový i nechutný, ale zároveň neuvěřitelně sentimentální. Všechno, co se kdy odehrálo nebo právě odehrává, sledujeme jejíma očima a je téměř geniální, jak se autorka dokázala vcítit do myšlení a cítění dívky, která je (proč si to nepřiznat) dost narušená. Její jednání vás bude mnohokrát šokovat, ale vězte, že to nejhorší na vás teprve čeká.

Helena se narodila v chatrči mezi močály, kam její otec indiánského původu unesl čtrnáctiletou blonďatou dívenku. Otec se zachoval tak, jak po generace činili jeho předkové, a proto nikdy nedokázal pochopit, že únos je nejen nelegální, ale také nemorální. Unesená dívka v sedmnácti letech porodila dítě a Helena nikdy nedokázala pochopit, proč ji matka nemiluje a proč se jí bojí. Čtenář ví, že Helenin otec je skrz naskz špatný člověk, ale samotná Helena to vidí úplně jinak. Vždyť to byl přece otec, kdo ji miloval a kdo ji naučil všechno potřebné k přežití.

Helena se po dvanácti letech dostala s matkou do civilizace, do věci se vložila policie a dívčin otec skončil ve vězení. My se s Helenou poprvé setkáme ve chvíli, kdy se dozví, že se jejímu otci podařilo uprchnout z vězení. Helena se rozhodne udělat něco naprosto nečekaného a nepochopitelného. Zatímco se to děje, hrdinka vzpomíná na své dětství a upřímně říkám, že tyhle retrospektivní pasáže s vámi pěkně zamávají. Pokud můžu radit, přistupte ke knize bez předsudků, protože vás vyděsí, komu vlastně držíte palce a kdo je vám sympatický.

V knize nechybí ani detektivní linie a autorce se musí nechat, že je jednou z mála spisovatelek, které si vás dokážou omotat kolem prstu už jen svým stylem. Její vyprávění je neuvěřitelně upřímné, intimní a vám nebude dělat problém vcítit se do jejích postav. "Dcera krále močálů" je originální a skvěle napsaný příběh, který zhltnete na jeden zátah. S emocemi budete jako na houpačce a stejně jako já si budete přát, aby Karen Dionne napsala další příběh v podobném duchu.

Knihu koupíte ZDE.  

© 2017. Veronika Černucká. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky