RECENZE: Čáry života

23.01.2017

Čáry života: Veronica Rothová

Veronika Černucká

Máte rádi strhující příběhy v žánru fantasy? Pak si rozhodně nenechte ujít tuhle novinku z nakladatelství CooBoo. "Čáry života" vás zavedou do světa, kde vládne zlo a kde o osudech lidí rozhodují tyrani. Všichni jsou tu nadaní "darem" a na vyvolené čeká "osud". Ale nepleťte se, mít "dar" není výhoda, nýbrž prokletí. Veronica Rothová opět prokázala, že je skvělou vypravěčkou, která dokáže strhnout masy.

Veronica Rothová (1988) začala psát ve svých dvanácti letech. Protože to se spisovatelskou profesí myslela vážně, vystudovala tvůrčí psaní na univerzitě. I přes svůj nízký věk vydala řadu knih, které si oblíbili čtenáři i literární kritici po celém světě. Nyní je Rothová spisovatelkou z povolání a pro své fanoušky vydává každý rok alespoň jeden román v žánru fantasy. Její knihy u nás vydává nakladatelství CooBoo a prioritně jsou určené dětem a mládeži.

"Čáry života" se odehrávají ve světě, který je na hony vzdálený tomu, co známe. Lidé obývají různé planety, čile mezi sebou obchodují, ale když se zaměříte na detaily, budete mít pocit, že oblečení a způsob života není z budoucnosti, ale připomíná spíše temný středověk. Žít v tomhle světě není žádná idylka, ale boj o přežití. Naši hrdinové žijí na planetě, kterou obývají znepřátelené národy. Co se týče popisů, Rothová je velmi úsporná a přesná vypravěčka. Stačí jí věta nebo jen pár slov, abyste si udělali dokonalý obrázek o tom, kde se příběh odehrává.

Díky tomu není kniha rozvleklá ani zbytečně popisná. Hlavní jsou tady lidé a jejich vzájemné vztahy a Rothová moc dobře ví, že její mladí čtenáři ocení spíše akční scény plné násilí. Přesto umí být poetická, a když je potřeba, dokáže vás dojmout k slzám. "Čáry života" si pohrávají s vaší fantazií, s vašimi emocemi a nebude vám dělat problém vžít se do příběhu. Hlavní hrdinové jsou tady dva a jejich vztah zpočátku připomíná Romea a Julii. Mladík Akos pochází z mírumilovného národa, který žije na severu v místě věčného sněhu a mrazu. Ačkoliv je jeho otec zemědělec, místní jejich rodinu považují za elitu.

Akosova matka je totiž orákulem, což je něco jako věštkyně. Takovýchto věštců je na celé planetě pouze několik a lidé si jich váží a zároveň se obávají jejich schopností. Na druhé straně planety žije národ ovládaný několika tyrany. Panovník tohoto národa je hrdý na své čáry života, které jsou ve skutečnosti zářezy za každého člověka, kterého usmrtil. Jeho syn už dávno předčil otce v krutosti a ke svým zvěrstvům zneužívá svou mladší sestru Cyru.

Cyra má dar způsobovat bolest pouhým dotekem a její bratr ji využívá jako mučicí nástroj. Cyra se s Akosem setká poté, co je mladík kvůli svému "daru" a "osudu" odvlečen do jejich paláce. Hlavní vyprávěcí linie začne, když je oběma hrdinům šestnáct let a okolnosti je donutí být neustále ve společnosti toho druhého. Akos vidí v dívce nepřítele na život a na smrt a Cyra myslí pouze na to, jak se vymanit z bratrova vlivu. Vztah mezi Cyrou a Akosem se vyvíjí na pozadí revolučních událostí, a i když jde o první díl zamýšlené série, příběh skončí tak, jak má. Otázky jsou zodpovězeny a to hlavní se vyřešilo.

"Čáry života" jsou strhující dobrodružství, které je navíc napsané úžasně bohatým a jedinečným jazykem. Rothová dokázala přijít s řadou originálních motivů a epizod, proto kniha nadchne i věrné čtenáře žánru, kteří hltají všechno, co nabízí knižní trh. Pokud jste náhodou s autorkou dosud neměli čest, zaručuji vám, že si po přečtení tohoto románu půjdete sehnat i její předchozí knihy.