RECENZE: Budu vším, čím mě chceš mít

12.09.2017

Budu vším, čím mě chceš mít: Mindy Mejia

Veronika Černucká

Vzorná dcera, výborná studentka a obětavá kamarádka. Sedmnáctiletá Hattie touží odjet z rodného vidlákova do New Yorku, kde má v plánu zazářit jako divadelní herečka. Její sny se už ale nikdy nesplní. Dívka je brutálně ubodána a její tělo je nalezeno v opuštěné stodole.

Americká spisovatelka Mindy Mejia vydala několik románů a nespočet povídek. Kromě toho recenzuje knihy a vede svůj vlastní blog. Jak sama říká, v tvorbě se zaměřuje na moderní příběhy, ve kterých nesmí chybět aktuální ožehavá témata. Psychothriller "Budu vším, čím mě chceš mít" je její druhá kniha a u nás ho vydalo nakladatelství Domino.

Recenzenti knihu srovnávají se skandální a patologicky známou "Lolitou" od Vladimira Nabokova. Ačkoliv v knize nechybí podobné téma, které je součástí zápletky i pointy, je jasné, že jsou tu razantní rozdíly. Originální "Lolita" šokovala erotickými scénami dospělého muže s dvanáctiletou dívenkou a dílo by se dalo s klidným svědomím zařadit do škatulky erotický román. "Budu vším, čím mě chceš mít" je plnokrevná detektivka se vším, co k žánru patří.

Zásadním rozdílem je díkybohu fakt, že hlavní hrdince Hattie chybí necelý rok do osmnáctých narozenin. Nabokov promine, ale ani při nejlepší vůli si neumím představit, jak by podobný příběh fungoval se školačkou. Mejia knihu vypráví ve dvou časových rovinách. Na začátku se dozvíme o nálezu těla a poté retrospektivně ústy samotné Hattie zjišťujeme, co se kdy stalo. Vyšetřování bestiální vraždy vede postarší šerif Del, který stejně jako ještě jedna mužská postava využívá chronologický postup a ich-formu.

Přestože se všechno točí kolem Hattie a jejích plánů do budoucna, hodně prostoru dostaly i vedlejší postavy. Hodně výrazná je manželka místního učitele literatury a skvělé je, že autorka v knize rozehrála hned několik příběhů. Vyšetřování je zpracováno se smyslem pro detail a paradoxně v něm nechybí ani prvky humoru. Del se snaží chovat jako profesionál, ale na překážku mu je přátelský vztah k dívčiným rodičům. Protože k vraždě došlo v malém městečku, kde se všichni znají, příběh má takřka intimní charakter. Nejdůležitější je tady psychologie jednotlivých aktérů a vztahy mezi nimi.

Autorka se nesnaží oslnit bombastickými metodami ani nejmodernějšími technologiemi, což by ani nepůsobilo přesvědčivě. Krása téhle detektivky je v tom, že si všichni vidí až do talíře a jsou nucení se denodenně setkávat. V jistém směru působí příběh klaustrofobicky a vám nebude činit potíže vžít se do postav. Některé pasáže koketují s hororem a nechybí tady ani erotické scény. Hattie je svérázná dívka, ale názor si na ni udělejte sami. Na jejím charakteru se neshodnou ani její známí a myslím si, že bude velmi těžké rozhodnout se, zda si ji oblíbíte, anebo ji budete považovat za egoistickou mrchu.

"Budu vším, čím mě chceš mít" je propracovaný příběh, který má šanci oslovit široké publikum. Je úplně jedno, jakého jste pohlaví, a jak jste staří. Každý čtenář si tu najde to své a věřte mi, že každý z nás chtě nechtě přehodnotí své názory a nejspíš i popřemýšlí o tom, co kdy udělal špatného. Tohle je jedna z mála knížek, které se vám zaryjí pod kůži. Proto se přimlouvám za to, aby si našla čestné místo ve vašich knihovničkách.

Knihu koupíte ZDE